Polkom o przepustkę do turnieju zaplanowanego na przełomie sierpnia i września przyszło rywalizować we Vrnjackiej Banji w Serbii. Przeciwniczkami były tu kolejno juniorki Finlandii, Czech oraz gospodyń. Mecze otwierające zmagania podopieczne trenera Wiesława Popika wygrały stosunkowo pewnie – odpowiednio 3:1 i 3:0 – ale, jak okazało się na finiszu kosztowny okazał się set stracony z niżej notowanymi Finkami. W tym starciu aż 22 punkty zdobyła dla biało-czerwonych kapitan kadry Natalia Murek. Z kolei przeciwko Czeszkom wyróżniła się zdobywczyni 14 „oczek” Zuzanna Górecka, wspomagana m.in. przez Aleksandrę Rasińską (11 pkt.) i środkową placówki ze Szczyrku – Martynę Świrad (9 pkt.). Szczególnie pozytywnie zespół złożony niemal w całości z uczennic SMS PZPS w Szczyrku wypadł w elemencie zagrywki.

Ostateczne rozstrzygnięcie miał przynieść mecz z Serbkami. Dwa sety otwierające ważne spotkanie były niezwykle zażarte i stojące na wysokim poziomie. W odsłonie premierowej dobrymi blokami i zagrywkami gospodynie „odjechały” na 15:9 i nie dały się doścignąć. Głównym atutem naszych juniorek w drugiej odsłonie również był serwis, który w połączeniu z dobrze funkcjonującym blokiem umożliwił odrobienie strat. Niestety, kolejne sety biało-czerwone rozpoczynały źle, traciły punkty seriami, Serbki równy pułap gry zdołały natomiast utrzymać. Wystarczy wspomnieć, że cały mecz wygrany 3:1 zakończyły z 22 „czapami” i 15 asami na koncie. Najwięcej punktów dla Polek zdobyły Martyna Łukasik (13) oraz Świrad (12), wchodząca z kwadratu dla rezerwowych Monika Fedusio dołożyła 9 „oczek”.

Wobec bezpośredniej kwalifikacji na czempionat Serbek, reprezentantkom Polski z bilansem 2 zwycięstw oraz stosunkiem setów 7:4 przyszło wyczekiwać na wyniki bliźniaczych zawodów w Rydze. Gdy Chorwatki pokonały juniorki ze Słowenii 3:0, gromadząc na finiszu bilans 7:3 w partiach wygranych i przegranych, promocja biało-czerwonych juniorek do finałowego turnieju stała się niemożliwa.

Polska – Finlandia 3:1 (25:20, 25:21, 19:25, 25:17)

Polska – Czechy 3:0 (25:21, 25:17, 25:19)

Polska – Serbia 1:3 (22:25, 25:18, 14:25, 13:25)

Polska: Nowicka, Łukasik, Różyńska, Świrad, Górecka, Murek, Michalewicz, Rasińska, Fedusio, Sobiczewska, Laskowska, Stenzel (libero)
Trenerzy: Popik, Majka