Do walki o zwycięstwo w LOTOS Cup 2014 w skokach i kombinacji norweskiej przystąpili dziś najstarsi – Seniorzy, Juniorzy A oraz Juniorzy B. Zawody w międzynarodowej obsadzie rozgrywano na Wielkiej Krokwi (HS-134) i pobliskiej trasie biegowej COS.

Lotos

Rywalizacja była prawdziwie międzynarodowa – na starcie zawodów stanęli reprezentanci siedmiu państw: Polski, Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Turcji i Kazachstanu. Polacy nie okazali się gościnni i zajęli wszystkie stopnie podium w każdej z kategorii wiekowych.

Walka o triumf w kategorii Junior B rozegrała się pomiędzy dwoma zawodnikami kadry juniorów –  Przemysławem Kantyką (LKS Klimczok Bystra) i Krzysztofem Leją (AZS Zakopane). Pierwszą serię skoków wygrał Kantyka (125,5 metra, czyli o 4,5 metra dalej niż Leja). Skoczek z AZS Zakopane odpowiedział w drugiej serii skokiem na odległość 130 metrów i ostatecznie pokonał rywala aż o 11,1 punktu. Na trzecim stopniu podium stanął lider klasyfikacji generalnej Paweł Gut (LKS Poroniec Poronin), który po pięciu konkursach ma 70 punktów przewagi nad Łukaszem Podżorskim (KS Wisła Ustronianka).

Podobnie ułożyły się zawody w kategorii Junior A. Dwa najwyższe miejsca zajęli podopieczni trenera Macieja Maciusiaka – zwyciężył Stanisław Biela (UKS Sołtysianie Stare Bystre), a drugi był Adam Ruda (Zagórskie TS Zakucie), który był górą po pierwszym skoku. Biela to autor najdłuższego skoku dnia na Wielkiej Krokwi – 131 metrów w finałowej rundzie. Trzecie miejsce zajął jego klubowy kolega Damian Urbaś. Żółta koszulka nadal jest jednak w posiadaniu Andrzeja Stękały (AZS Zakopane), który ma 41 punktów przewagi nad Konradem Janotą (SS-R LZS Sokół Szczyrk) i 52 punkty nad Bielą, który nie uczestniczył w pierwszych dwóch konkursach LOTOS Cup 2014.

Najsilniejszą obsadę posiadały zawody w kategorii Senior. Dalekie i równe skoki zaprezentował reprezentant klubu KS Chochołów, Wojciech Gąsienica-Kotelnicki – na odległość 126 i 125 metrów. Zapewniły mu one zwycięstwo i uzyskanie przewagi 5,5 punktu nad skoczkiem z kadry młodzieżowej Grzegorzem Miętusem (AZS Zakopane). Skład podium uzupełnił Andrzej Zapotoczny (AZS Zakopane). W klasyfikacji generalnej prowadzi Artur Kukuła (KS Wisła Ustronianka), jednak jego przewaga nad drugim Zapotocznym wynosi tylko 5 punktów.

Po południu na trasie biegowej położonej wokół kompleksu Średniej Krokwi rozegrany został bieg do kombinacji norweskiej na dystansie 7 kilometrów (7 okrążeń). Po skokach w kategorii Junior B zdecydowanie prowadził Daniel Mąka (LKS Poroniec Poronin), który lądował o 11 metrów dalej niż kolejny z zawodników. Podczas biegu potwierdził dobrą formę i na mecie zameldował się minutę i 10 sekund przed Krzysztofem Dziadoniem. Trzeci był Piotr Byrski (obaj TS Wisła Zakopane). Mąka wygrał wszystkie trzy konkursy tej zimy i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej LOTOS Cup.

Podczas biegu Juniora A fantastycznie spisał się Jan Łowisz (AZS Zakopane), który po skokach zajmował trzecie miejsce z 12-sekundową stratą do Michała Pytela (TS Wisła Zakopane). 47,9 sekundy po zawodniku AZS Zakopane finiszował Marcin Budz (WKS Zakopane), a 56 sekund do Łowisza stracił Pytel. Nowym liderem LOTOS Cup został wspomniany zwycięzca.

Po raz pierwszy tej zimy udało się przeprowadzić rywalizację w kategorii Seniorów. Najdłuższy skok – na odległość 125,5 metra – należał do Andrzeja Gąsienicy (TS Wisła Zakopane), a przed biegiem 12 sekund tracił do niego Mateusz Wantulok (AZS AWF Katowice), który skoczył 123,5 metra. Na pierwszych okrążeniach obaj biegli razem, ale później zaatakował Gąsienica i udało mu się utrzymać prowadzenie aż do końca biegu. Jego przewaga nad Wantulokiem wyniosła 15,4 sekundy. 55,9 sekundy po zwycięzcy na metę dotarł jego kolega z kadry kombinacji norweskiej Szczepan Kupczak (AZS AWF Katowice).

Finałowe konkursy LOTOS Cup 2014 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zaplanowane są na 14-16 marca w Zakopanem.