To pierwszy, znaczący jubileusz w historii TS Mitech Żywiec. Do obchodów 10-lecia klubu, świętowanego oficjalnie, i w doborowym towarzystwie, w sobotę w żywieckim Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Dębina, odnosimy się niniejszym artykułem.

szupina_handzlik

– TS Mitech jest pierwszą piłkarską drużyną kobiet na Żywiecczyźnie. Co więcej, drużyną odnoszącą znaczące sukcesy na krajowych boiskach. Z tym większą satysfakcją świętujemy dziesięciolecie naszego klubu, ciesząc się, że w parze z tym jubileuszem idą sukcesy sportowe – mówi wzruszony Jan Szupina, prezes klubu z Żywca.

Nic dziwnego zatem, że uroczystość zaszczycili znamienici goście, z europosłanką Małgorzatą Handzlik na czele. – Te 10 lat to wysiłek wszystkich osób zgromadzonych wokół pana prezesa. Mam wrażenie, że jest tutaj wsparcie, zrozumienie i życzliwość. A to bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania klubu. Wyniki osiągane przez zawodniczki najlepiej o tym świadczą – stwierdziła poseł do Parlamentu Europejskiego, nagradzając stosownymi wyróżnieniami prezesa Jana Szupinę, wiceprezesa Tadeusza Bednarza oraz trenerkę Beatę Kutę.

Z kolei burmistrz miasta Żywca Antoni Szlagor przypomniał, że przed kilkoma dniami sternik Mitechu wpisany został do pamiątkowej, złotej księgi miasta. Gospodarz Żywca życzył prezesowi Szupinie dalszej wytrwałości i samozaparcia w realizacji wyzwań na niwie sportowej. I w tym przypadku uhonorowano osoby współtworzące 10-letnią historię klubu – obecnego wiceprezesa i jednego z założycieli klubu, a także byłą zawodniczkę, obecnie trenerkę Mitechu.

Z gratulacjami i wyróżnieniami na ręce prezesa klubu pospieszyli również inni goście. Poseł Małgorzata Pępek zaznaczyła fakt, że drużyna kobieca udowadnia, iż piłka nożna nie jest grą przeznaczoną wyłącznie dla mężczyzn. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Ormaniec wręczył okazały puchar w imieniu Marszałka Województwa w podziękowaniu za całokształt podejmowanych działań w żywieckim klubie. Podwójnego sukcesu – sportowego klubu piłkarskiego i biznesowego osoby prezesa – pogratulowali przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej. Z uznaniem miłe słowa pod adresem Mitechu skierowali włodarze innych żywieckich klubów – Koszarawy, Soły i Czarnych-Górala.

List gratulacyjny, w imieniu prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolfa Bugdoła, odczytał Czesław Biskup, prezes BOZPN. – Cieszę się, że piłka nożna traktowana jest coraz poważniej. To pierwszy krok, by po 10 latach zrobić mały rachunek sumienia, który wypada bardzo pozytywnie. Życzę dalszej wytrwałości w tej pracy – dodał od siebie prezes Biskup. Przy tej okazji warto odnotować, iż prezes Jan Szupina został odznaczony Złotą Odznaką Honorową ŚLZPN. Podziękowano również Tadeuszowi Bednarzowi, Beacie Kuta i spikerowi oraz działaczowi sportowemu Grzegorzowi Głazowskiemu. Klubowe wyróżnienia wręczono ponadto najlepszym zawodniczkom żywieckiego, ekstraligowego zespołu.

10 lat z sukcesami minęło szybko, intensywnie, ale jednocześnie z wielką radością. I nasza redakcja przyłącza się do gratulacji i życzeń na przyszłość. Niebawem szerzej o historii klubu TS Mitech Żywiec i rozmowa z prezesem Janem Szupiną.