Basel Bawab Abdo, trener zrzeszony w Katalońskim Związku Piłki Nożnej, no co dzień związany z klubem UE Cornella gościł w tym tygodniu w Wiśle. Poprowadził dwudniowe szkolenie dla trenerów piłki nożnej. Była okazja, aby z hiszpańskim szkoleniowcem zamienić kilka słów. wisla legierski 

SportoweBesidy.pl: Z jakim pomysłem przyjechałeś do Polski. Co chciałeś przekazać kolegom po fachu? Basel Bawab Abdo: Moim głównym celem było przekazanie naszej metodologii pracy. Zależy mi na poprawie jakości szkolenia. Jeśli trenerzy będą się kształcić i rozwijać, to będą wychowywać coraz lepszych zawodników.

– Na jakich aspektach powinni się zatem trenerzy koncentrować, aby wychowywać dobrych piłkarzy? B.B.A.: Najważniejsze jest poznanie etapów właściwego szkolenia. Proces szkoleniowy musi być podzielony. Każdy etap ma swoją specyfikę związaną z rozwojem młodego piłkarza. Powinniśmy we właściwym momencie trenować właściwe umiejętności. Dzieci będą wtedy rozwijać się w odpowiedni sposób.

– Przyjechałeś do nas z Katalonii. FC Barcelona i reprezentacja Hiszpanii od kilku lat wiodą prym w Europie i na świecie? Pracujesz w mniejszym klubie – UE Cornella. Zapewne czerpiecie wzorce od najlepszych... B.B.A.: System, który przedstawiałem podczas szkolenia działa bardzo dobrze, ale mamy świadomość tego, że cały czas musimy się rozwijać. Oczywiście nasz model treningowy jest oparty o wzorce zaczerpnięte od najlepszych, ale w zależności od potrzeb, czyli zespołu i potencjału zawodników modyfikujemy go. Są elementy, które nas różnią od FC Barcelony, ale podstawa jest wspólna.

– Z jakimi oczekiwaniami przyjechałeś do Polski? B.B.A.: Tak jak powiedziałem na wstępie. Chciałem was zachęcić do rozwijania umiejętności. W Barcelonie pracuję na co dzień z podobnym nastawieniem.

– Dziękuję za rozmowę? B.B.A: Dziękuję. Legierski rafał - konferencja

Organizatorem szkolenia była Strefa Futbolu, na czele której stoi Rafał Legierski. Portal SportoweBeskidy.pl wspierał wydarzenie medialnie.