Minister Sportu i Turystyki z wizytą w Centrum Sportu Rekord. Ponad 1,5 mln z rządowego programu
W piątek, 22 maja, Centrum Sportu Rekord odwiedziło znamienite grono gości. Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz prezydent Katowic Marcin Krupa wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej ogłoszeniu wyników ministerialnego Programu budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich - Orłów w województwie śląskim.
Prezes Rekordu Bielsko-Biała, Janusz Szymura, otrzymał z rąk ministra Jakuba Rutnickiego informację o przyznaniu dofinansowania w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Środki trafią na modernizację i rewitalizację boiska ze sztuczną nawierzchnią w Centrum Sportu Rekord - obiektu, który od lat stanowi fundament sportowego rozwoju dla klubu z Cygańskiego Lasu.
Skąd pochodzi to wsparcie? Program budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich ogłoszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2025 roku to projekt bezprecedensowy - nigdy wcześniej w Polsce nie realizowano jednocześnie tak wielu inwestycji sportowych. W pierwszej edycji przyznano dofinansowanie aż dla 120 inwestycji na łączną kwotę ponad 300 milionów złotych. To naturalna ewolucja idei, którą Polacy znają od lat - kiedyś były "Orliki", małe wielofunkcyjne kompleksy, które odmieniły oblicze lokalnej infrastruktury sportowej. Teraz czas na "Orły" - pełnowymiarowe boiska o wymiarach minimum 90 × 45 metrów, z nawierzchnią naturalną lub sztuczną, skrojone pod potrzeby klubów i profesjonalne szkolenie młodzieży.
Minister sportu i turystyki nie krył entuzjazmu. - Realizujemy wielki projekt - żaden rząd nie przeznaczył takich środków na infrastrukturę sportową. Dziś jestem bardzo dumny, że wszyscy parlamentarzyści grają do jednej bramki. Chcemy mieć kolejnego Lewandowskiego, kolejną Pajor - to wymaga odpowiedniej infrastruktury - mówił Rutnicki. Minister dodał również słowa bezpośrednio pod adresem Rekordu: - Patrzę na pana prezesa i jestem pod wrażeniem, w jaki sposób tworzycie markę klubu. Tu ta miłość jest niesamowita.
Prezes Janusz Szymura podziękował za wsparcie i podkreślił, że dofinansowanie wpisuje się w sprawdzoną filozofię działania klubu. - Serdecznie dziękuję - to jest budujące. Nowoczesna hala również powstała przy pomocy środków ministerstwa. To jest zawsze połączone - środki prywatne i środki ministerstwa - to jest ważne i ma to sens. W Rekordzie trenuje 36 reprezentantów i reprezentantek kraju - to również jest zasługa odpowiedniej infrastruktury - powiedział Szymura.
Pozytywnie całe wydarzenie skomentował także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który docenił decyzję ministerstwa i wyraził nadzieję, że podobne dofinansowania będą trafiać do miasta w przyszłości.
Centrum Sportu Rekord to jeden z najlepiej rozwiniętych kompleksów sportowych w regionie. Na terenie obiektu znajduje się pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, które jako pierwsze tego typu w regionie oddano do użytku w 2008 roku, a ostatni raz przeszło wymianę nawierzchni w czerwcu 2016 roku.