Airsoft to sport, w którym podstawowym wyposażeniem są repliki broni Air Soft Gun – w skrócie ASG. To bardzo dokładne odwzorowania różnych modeli broni palnej (w proporcji 1:1). Korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga żadnych zezwoleń. Repliki airsoft wyglądają jak prawdziwa broń, ale są zupełnie inaczej skonstruowane. Wykorzystuje się do nich amunicję w postaci małej, plastikowej lub biodegradowalnej kulki BB – kaliber 6mm.

W airsofcie ważne są umiejętności strzeleckie, ale nie polega on tylko na strzelaniu do tarczy, choć możecie się też na tej aktywności głównie skupić. Airsoft to przede wszystkich walka z przeciwnikiem, w której trzeba się wykazać zmysłem przewidywania jego ruchów, a także strategicznym planowaniem swoich własnych kroków. Możecie brać udział w różnego rodzaju airsoftowych strzelankach. Są one organizowane w lasach, a także w opuszczonych budynkach. Jedne trwają do kilku godzin, inne mogą Wam zająć nawet cały weekend. Niektóre potyczki są przeprowadzane według wymyślonych scenariuszy, ale możecie też wziąć udział w takich rozgrywkach, dla których inspiracją są historyczne bitwy.
 


Czego potrzebujecie, by rozpocząć swoją przygodę z airsoftem?

Jeśli chcielibyście się sprawdzić w airsofcie i w praktyce zobaczyć na czym on polega, to na sam początek będzie Wam potrzebna jedynie replika ASG oraz okulary/gogle ochronne na oczy. Wszystko to możecie kupić np. w sklepie internetowym Gunfire. Modele replik to bardzo różnorodny sprzęt. Wyróżniamy zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane w budowie. Jako początkujący gracze możecie zdecydować się na jeden z tańszych modeli, z którym ćwiczyć poćwiczycie strzelanie do celu.

Oczywiście potrzebujecie też przeciwnika, z którym będziecie mogli się zmierzyć. Znajdziecie go na airsoftowych forach internetowych, a także w w social mediach. Tam na grę umawiają się lokalni airsoftowcy, więc możecie poszukać graczy z Waszej okolicy. W większych miastach znajdują się też firmy specjalizujące się w organizacji rozgrywek airsoftowych. Zazwyczaj można wypożyczyć od nich potrzebne wyposażenie, więc jest to dobry sposób na to, by niewielkim kosztem sprawdzić na czym ten airsoft w ogóle polega. Możecie wybrać się na takie spotkanie ze swoimi znajomymi, albo dołączyć do jednej z drużyn utworzonych przez organizatorów, a nawet przejść swoje pierwsze airsoftowe szkolenie. Zachęcamy Was do spróbowania swoich sił w tym sporcie, bo na pewno czeka na Was wiele wrażeń i emocji.