Aby ten cel osiągnąć należy grać piłką, która dostosowana jest do umiejętności gracza. Oznacza to, że piłka powinna odbijać się na tyle dobrze (czyt. szybko i wysoko), abyśmy mogli za nią nadążyć. Przy zbyt wolnej oraz nierozgrzanej piłce może być to problematyczne - wymiany będą krótkie, a piłka szybko “zgaśnie” po odbiciu.

Piłka wolna

Wolna piłka odbija się bardzo nisko dzięki czemu zawodnicy mają dużo mniej czasu na podjęcie decyzji w trakcie gry. Staje się to powodem tego, że wykazać się muszą dużą sprawnością fizyczną, aby dotrzeć na czas do piłki zanim ta odbije się drugi raz od podłogi (drugie odbicie od podłoża oznacza koniec wymiany).

Piłka szybka

Szybka piłka do gry w squasha odbija się wyżej i “leci” dalej, wyżej na korcie dłużej pozostając w grze zanim odbije się od podłogi drugi raz. Dzięki temu zawodnik ma więcej czasu na podjęcie decyzji i dotarcie - na czas - do zagranej piłki.

Piłka rozgrzana

Tak! W trakcie gry w squasha (a w zasadzie: piłkę należy rozgrzać jeszcze przed rozpoczęciem gry) piłka uzyskuje pożądaną temperaturę około 45 stopni C - taka temperatura piłki pozwala na osiągnięcie przez nią odpowiednich jej parametrów. Zasada wydaje się być prosta - im cieplejsza piłka tym jej odbicie jest wyższe a szybkość - większa. Pamiętajmy, że zimną piłką w zasadzie nie da się grać ponieważ taka piłka się nie odbija.

Rozgrzanie piłki do squasha jest zatem konieczne, ale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Wiele będzie tu zależało od temperatury, która panuje na korcie - w sytuacji, gdy jest ona niska, a my nie jesteśmy w stanie wygenerować odpowiednio silnego uderzenia - rozgrzanie piłki okaże się zadaniem trudnym. Jeśli w trakcie gry piłeczka jest zimna lub tylko lekko ciepła będzie to znak, że należy użyć piłki szybkiej (bez kropki lub z jedną kropką).

Piłki do squasha oraz ich przeznaczenie

Piłki z 2 kropkami żółtymi - gracz profesjonalny

Piłki z dwoma kropkami - najwolniejsze - przeznaczone są dla graczy na poziomie minimum zaawansowanym i rozgrywane są nimi turnieje, ligi oraz inne oficjalne wydarzenia. Sugerujemy, aby po taką piłkę sięgnąć w momencie, gdy nasze doświadczenie w grze w squasha to minimum dwa lata.

Piłki z 1 kropką żółtą - średniej szybkości - gracz zaawansowany

Piłki z jedną kropką to piłki, które odbijają się wyżej o 10% od piłek z 2 kropkami. Piłki tego rodzaju nie musi być aż tak rozgrzana jak piłka typu PRO. Dedykowana jest graczom klubowym i zaawansowanym. Warto wypróbować rozgrywki tą piłeczką po kilku miesiącach od rozpoczęcia gry i pozostanie przy niej na okres 1-2 lat gry.

Piłki z 1 kropką czerwoną - gracz początkujący

Piłka taka będzie większa (o 6% od “czarnej” z dwoma kropkami) i odbijać się będzie o 20% wyżej. Przeznaczona jest dla osób początkujących i odbijać się będzie całkiem dobrze nawet bez rozgrzania. Jest sprawdzona i idealna przy stawianiu pierwszych kroków na korcie. Warto grać nią kilka miesięcy i jest to jedyny słuszny wybór w momencie, gdy zapragniecie rozpocząć swoją wymarzoną przygodę ze squashem!
Pamiętajmy o jednym - wszystko w swoim czasie! Zbyt szybka zmiana piłki na “profesjonalną” spowoduje wolniejsze postępy w grze, która stanie się mniej przyjemna. Piłka z dwoma kropkami musi znaleźć się w rękach osoby już doświadczonej, która posiada mocne uderzenie; musi być ona “w ciągłej grze” i tylko intensywne wymiany pozwolą na utrzymanie jej pożądanej temperatury.