Jakie są rodzaje rowerów?

Obecnie rynek rowerów jest bardzo szeroki. Można wybierać w rodzajach, kolorach i wielkościach. Z tego względu czasem ciężko jest nam zdecydować się na jeden konkretny model. Warto poznać najpopularniejsze rodzaje rowerów i z taką wiedzą podjąć decyzję o najlepsze opcji dla siebie. Wśród najczęściej spotykanych możemy wyróżnić:

Rowery miejskie

Jak sama nazwa mówi, projektowane są z myślą o codziennym poruszaniu się po mieście. Oczywiście można z nich korzystać również poza miastem, jednak konstrukcja nie pozwala poruszać się po trudnym terenie. Na rowerze miejskim siedzi się w wyprostowanej pozycji, dzięki czemu można jeździć na nim w każdym stroju — nawet w sukience. Charakteryzuje się dużymi kołami i wysoko umiejscowioną kierownicą.

Rowery górskie

Inaczej nazywane są MTB (Mountain Terrain Bike). Można je podzielić na kilka podkategorii — każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju jazdy. Rowery górskie służą do poruszania się po trudnym podłożu (np. szklaki górskie, nieutwardzone ścieżki leśne). Z tego względu ich konstrukcja jest masywna, koła szerokie, a waga znacznie wyższa od innych rowerów. Wyposażone są także w specjalne amortyzatory.

Rowery szosowe

Posiadają bardzo wąskie opony i nisko osadzoną kierownicę, zakończoną zagiętymi rogami. Gładkie opony przeznaczone są do jazdy po asfalcie. Cała konstrukcja ma na celu wymuszenie u rowerzysty jak najbardziej aerodynamicznej pozycji. Rowery szosowe są zazwyczaj bardzo lekkie. Przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników, do pokonywania długich tras.

Rowery turystyczne

Do tej grupy należą rowery trekkingowe i crossowe. Te pierwsze przystosowane są zarówno do krótkich rekreacyjnych wycieczek, jak i do długich (nawet kilkudniowych) wypraw. Zazwyczaj posiadają dużo dodatkowych akcesoriów takich jak bagażnik, błotniki czy mocowanie na sakwy. Rowery crossowe są podobne, jednak raczej nie nadają się do długich wypraw. Charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją i niższą wagą. Uważane są za jedne najbardziej uniwersalnych rowerów.

Oczywiście lista rodzajów jednośladów jest znacznie dłuższa. Nieco mniej popularne są takie rowery jak e-bike, fatbike, BMX, tandem czy cargo. Jeśli chcesz poznać szczegóły na temat wymienionych wyżej jednośladów — sprawdź rodzaje rowerów na Go.decathlon.pl.

Jaki typ roweru najlepiej wybrać?

Jeśli potrzebujesz roweru do poruszania się po mieście (jazda po zakupy, dojazd do pracy), to doskonałą opcją będzie miejski. Gdy szukasz czegoś uniwersalnego, co sprawdzi się zarówno do jazdy miejskiej, jak i do wypraw do parku czy lasu, dobrym wyborem będzie rower crossowy. Do intensywnych treningów i długich wypraw po asfalcie najlepiej sprawdzi się szosówka. Rower górski wybierz, gdy zamierzasz uprawiać wymagającą jazdę w trudnych warunkach.

Pamiętaj, aby do każdej jazdy odpowiednio się przygotować. Sprawne hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy to obowiązkowe wyposażenie roweru. Ważny jest także ubiór – kask na głowie to podstawa. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w spodenki z wkładką oraz odpowiednią koszulkę czy kurtkę. Dzięki temu każda przejażdżka czy trening będą bezpieczne, a Ty będziesz czuć się komfortowo.