Z czego składa się podstawowy strój siatkarki?

Podstawowy, siatkarski strój nieco różni się od profesjonalnego uniformu zawodowego siatkarza. Obserwując wyłącznie polską reprezentację, dostrzec można dodatkowe usztywnienia i ochraniacze na ramieniu Pawła Zatorskiego lub na nodze Tomasza Fornala. W dużym uogólnieniu można jednak przyjąć, że siatkarki strój to:

  • Koszulka — wykonana z lekkiego, oddychającego materiału, który pomaga odprowadzać pot z ciała. Koszulki siatkarskie są zwykle dopasowane, ale nie przylegające, aby zapewnić swobodę ruchów i nie zahaczać o siatkę podczas blokowania. Na koszulkach często znajdują się numery i nazwiska zawodników oraz logo drużyny lub sponsora.

  • Spodenki – krótkie, lekkie i elastyczne, umożliwiające swobodę ruchów. 

  • Skarpety — długie, nierzadko sięgające aż do łydek, często z dodatkowym wzmocnieniem w okolicach pięty i palców.

  • Buty — specjalne buty do siatkówki, które zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża, wsparcie dla stopy i amortyzację. Charakteryzują się niskim profilem, co pomaga w stabilizacji stopy podczas dynamicznych ruchów. Wiele zawodników otrzymuje dedykowane obuwie, tworzone z myślą o ich preferencjach i w starannie prowadzonych współpracach.

  • Ochraniacze na kolana – miękkie i elastyczne.

  • Opaski — niektórzy zawodnicy noszą opaski na głowie, nadgarstkach czy łokciach, aby zapobiec poceniu się w newralgicznych dla nich miejscach. 

  • Dodatki — w zależności od pozycji zawodnika, mogą być używane dodatkowe akcesoria, takie jak stabilizatory na kostki czy specjalne opaski na ręce dla rozgrywających.

 

Koszulka ma znaczenie!

Wspomnieliśmy już, jak ważna w kontekście gry i zachowania na boisku jest… koszulka. Nierzadko to właśnie jej odpowiedni krój i materiał zapewniają komfort podczas długiej i zaciętej gry. 

 

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Profesjonalne koszulki siatkarskie są projektowane z myślą o specyfice tej dyscypliny. Elastyczne materiały zapewniają swobodę ruchów, co jest kluczowe podczas dynamicznych akcji na boisku. Dodatkowo specjalne tkaniny pomagają w odprowadzaniu wilgoci, pozwalając skórze oddychać i zapobiegając przegrzewaniu się ciała.

 

Indywidualność i duch drużyny

Każda drużyna ma swój charakter, historię i wartości. Utożsamianie się z wartościami drużyny spala, co jest niezbędne w tak zespołowej dyscyplinie, jak siatkówka. Dzięki możliwości stworzenia indywidualnych projektów zespoły mogą podkreślić swoją unikalność i wyróżnić się na tle rywali. Przykładowo więc polska reprezentacja posiada koszulki ze nazwiskami i numerami w trzech kolorach – białym, czerwonym i granatowym.

 

Wytrzymałość i trwałość

Profesjonalne koszulki siatkarskie są wykonane z materiałów najwyższej jakości, które są odporne na uszkodzenia, przetarcia czy blaknięcie kolorów. Oznacza to, że służą one przez długi czas, nawet przy intensywnym użytkowaniu… i podczas wielotygodniowych treningów. 

 

Komfort i pewność siebie

Dobrze dobrana i zaprojektowana koszulka zwiększa komfort gry, co przekłada się na lepsze osiągnięcia na boisku. Zawodnik może się więc skupić na przesuniętych krótkich, blokowaniu, czytaniu gry przeciwnika i obronie, nie zwracając uwagi na swój strój i ewentualny brak komfortu.

 

Koszulki do siatkówki to nie tylko element garderoby, ale przede wszystkim narzędzie, które wpływa na komfort, funkcjonalność i efektywność gry. Indywidualne projekty dla drużyn siatkarskich pozwalają na wyróżnienie się, podkreślenie tożsamości zespołu. Dlatego też warto zainwestować w profesjonalną odzież, która będzie służyć przez wiele sezonów i pomagać w osiąganiu sportowych sukcesów.