Wyśmienicie zapowiadało się niedzielne starcie Polek z Belgijkami, niepokonanych zespołów podczas juniorskiego turnieju eliminacyjnego do siatkarskich Mistrzostw Świata, od piątku odbywającego się w hali Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

Polska juniorki Już premierowy set pokazał czego po starciu niepokonanych w Szczyrku zespołów należy się spodziewać. Belgijki odskoczyły na 4:0, ale szybko gospodynie wyrównały wynik. Warto nadmienić, że od początku obie reprezentacje świetnie grały blokiem (6:6 w pierwszej partii). Środkowy fragment seta należał do biało-czerwonych, które uzyskały przewagę 21:17. Ważne punkty zdobywała Aleksandra Kazała. Kiedy jednak w polu serwisowym pojawiła się Sarah Cools przyjezdne całkowicie dystans odrobiły. W końcówce, emocjonującej, stojącej na wysokim poziomie i rozgrywanej na przewagi, dzięki autowemu atakowi Karoliny Goliat, Polki trzeciego setbola wykorzystały.

Podbudowane zwycięstwem Polki błyskawicznie w secie drugim zyskały komfortową różnicę (7:1), co pozwoliło im kontrolować grę. Swoją grę zdołały w trudnej sytuacji poprawić rywalki. Gdy zbliżyły się na dwa „oczka” (17:15 dla Polski), trener Wiesław Popik poprosił o przerwę. Mimo ambitnych prób Belgijek i ta odsłona powędrowała na konto polskiej ekipy. Kluczowe akcje to skuteczne ataki i zagrywki Magdaleny Damaske oraz Malwiny Smarzek.

Rozpędzone Polki nie dały się już zatrzymać. Kroku przeciwniczki dotrzymywały im w trzecim secie do pierwszej z obowiązkowych przerw. Na drugiej było 16:9 dla gospodyń turnieju w Szczyrku. Choć w żeńskiej, zwłaszcza młodzieżowej siatkówce zdarzają się rzeczy różne, to pewność w grze polskiego zespołu nieprzypadkowo zapowiadała rychły koniec meczu i sukces biało-czerwonych juniorek.

Do awansu do majowego turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata do lat 20 przyczyniły się trzy siatkarki związane z naszym regionem – zawodniczki BKS Aluprof Kornelia Moskwa i Karolina Piśla oraz uczennica SMS PZPS w Szczyrku Magdalena Stysiak.

Polska – Belgia 3:0 (26:24, 25:19, 25:14)

Polska: Smarzek, Bałdyga, Kazała, Damaske, Śmieszek, Moskwa, Kulig (libero) oraz Pacak Trener: Popik