To już kolejna znamienita postać, która pojawiła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach. Tym razem uczniowie placówki spotkali się z wybitnym biegaczem.

Luszczek SMS Szczyrk Józef Łuszczek był pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku, podczas czempionatu w Lahti, wygrał bieg na dystansie 15 km, a na 30 km był trzeci. Został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw. Cztery lata później w Oslo sukcesów nie powtórzył, ale na dwóch dystansach zajął miejsca w czołowej „20”. Biegacz urodzony w Bustryku startował również w igrzyskach olimpijskich, pełniąc funkcję chorążego reprezentacji narodowej. Najlepszy występ w imprezie tej rangi to 5. miejsce w Lake Placid w 1980 r., na dystansie 30 km. Mistrzostwo Polski Józef Łuszczek zdobył... 36 razy!

Spotkanie wszystkich uczniów szkoły, ale również nauczycieli i trenerów, z legendą biegów narciarskich trwało dwie godziny. Następnie Józef Łuszczek poświęcił czas na bardziej szczegółowe zajęcia z grupą biegaczy z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Podczas wizyty słynnego biegacza wyemitowane zostały filmy z wybranych biegów olimpijczyka. Uczniowie mogli również podziwiać trofea mistrza i... narty biegowe, na których sięgnął po złoto mistrzostw świata. Józef Łuszczek chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami oraz motywował i zachęcał swoich następców do ciężkiej i wytężonej pracy, jako drogę do osiągania sportowych sukcesów.