Reprezentacja Polski kadetek, niemal w całości złożona z uczennic Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, przez cztery dni przebywała w łotewskim Dyneburgu, gdzie rywalizowała w czempionacie z udziałem drużyn narodowych ze Wschodu. Aż do finału Polki kroczyły zwycięskim marszem...

Polska eevza eu Ekipy kadetek Gruzji, Estonii, Ukrainy i Łotwy pokonały kolejno polskie siatkarki w rozgrywkach grupowych. Dużej dawki emocji dostarczył półfinał z reprezentacją Azerbejdżanu. O końcowym triumfie Polek i awansie do finału zadecydował trzeci set – wygrany na przewagi 26:24.

Marsz „biało-czerwonych” zatrzymany został dopiero w konfrontacji z Rosjankami. Przez dwa sety rywalki grę kontrolowały, tylko w trzeciej odsłonie Polki dominowały, co na końcowy rezultat wpływu już nie miało. – Przegraliśmy to spotkanie, bo mieliśmy mniejszą siłę ognia od Rosjanek. Nawet lepsze przyjęcie nie pomogło nam wygrać. W trzecim secie dziewczyny grały odważniej, zaczął funkcjonować w naszym zespole blok. Gdybyśmy wcześniej grali na takim „luzie”, to pewnie wynik byłby inny. Generalnie było widać natomiast lekkie spięcie – komentuje Andrzej Peć, szkoleniowiec polskich kadetek.

Dla Polek był to element przygotowań do styczniowych kwalifikacji do Mistrzostw Europy w kategorii kadetek. – Ze srebrnego medalu na Łotwie możemy się cieszyć, bo kilka mocnych reprezentacji miało na niego apetyty. Były to na pewno zawody korzystne. Przy hymnach, w barwach narodowych gra się jednak zupełnie inaczej, niż w lidze, gdy tych meczów jest więcej. Tu trzeba w krótkim czasie pokazać, jak najlepszą siatkówkę – dodaje trener kadry kadetek, zarazem jeden ze szkoleniowców w szczyrkowskiej SMS PZPS.

Polska 2 eevza eu Wyniki meczów grupowych: Polska – Gruzja 3:0 (25:14, 25:14, 25:15) Polska – Estonia 2:1 (24:26, 25:21, 25:13) Polska – Ukraina 2:1 (25:18, 25:16, 21:25) Polska – Łotwa 3:0 (25:20, 25:21, 25:17)

Półfinał: Polska – Azerbejdżan 2:1 (25:18, 23:25, 26:24)

Finał: Polska – Rosja 1:2 (20:25, 13:25, 25:17) Klasyfikacja końcowa turnieju EEVZA: 1. Rosja 2. Polska 3. Ukraina 4. Azerbejdżan 5. Białoruś 6. Estonia 7. Łotwa 8. Litwa 9. Gruzja

Skład reprezentacji Polski: Grabka, Michalewicz, Świrad, Murek, Rasińska, Świder, Sobiczewska, Muszyńska, Lipska, Dąbrowska, Różyńska, Łukasik, Łysiak (libero), Drabek (libero) Trener: Peć