Jak poinformował Urząd Miasta Bielska-Białej, o 17 miejsc w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego za rok 2020 awansowała w klasyfikacji wojewódzkiej stolica Podbeskidzia. Kluby sportowe z Bielska-Białej zdobyły dla gminy łącznie 1172.82 punktów dzięki czemu Bielsko-Biała uplasowała się na wysokim drugim miejscu. W 2019 roku ze 109 punktami miasto zajmowało 19. miejsce.

Pięć dyscyplin sportowych, w których w ubiegłym roku Bielsko-Biała zdobyła najwyższą ilość punktów to odpowiednio od najwyższej do najniższej: sporty saneczkowe, futsal mężczyzn, tenis, narciarstwo alpejskie i brydż sportowy. Najwięcej punktów na rzecz miasta, bo ponad 460, zyskali juniorzy. Równie dobrze w klasyfikacji wypadają juniorzy młodsi – mając na swoim koncie za ubiegły rok ponad 455 punktów.

 
System Sportu Młodzieżowego (SSM) został zainicjowany w 1994 roku. Obejmuje zbiór zasad i regulaminów definiujących proces szkolenia i współzawodnictwa sportowego. Jest dedykowany młodzieży uzdolnionej. Opracowano go na zlecenie organu państwa właściwego w sprawach kultury fizycznej i sportu, jest koordynowany przez ten resort i dofinansowywany ze środków publicznych przeznaczanych corocznie na rozwój sportu dzieci i młodzieży. Z tych też względów mówi się o państwowym systemie sportu młodzieżowego. W rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego pod uwagę brane są klasyfikacje głównych, ogólnopolskich imprez sportowych (zwykle Mistrzostw Polski) w czterech grupach wiekowych (młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec).

Awans Bielska-Białej w rankingu, wysokie miejsce i duża ilość punktów to bezpośrednio efekt doskonałych wyników młodych bielskich sportowców, a pośrednio miejskiego systemu finansowania sportów młodzieżowych w formie dotacji dla klubów.
W połowie stycznia br. miasto przekazało klubom biorącym udział w konkursie ofert pieniądze z tegorocznej puli na ten cel – w sumie 1.785.000 zł. Beneficjentami dotacji były 52 projekty.