5 oznak, że Twój iPhone XR wymaga wymiany baterii
iPhone XR to dość nietypowy model w historii smartfonów Apple’a. Spory wybór wyjątkowo żywych kolorów obudowy i niższy segment cenowy mogą przywodzić na myśl w dużej mierze zapomniany iPhone 5C, jednak w praktyce to bardzo powierzchowne podobieństwo. To telefon, który rozwiązaniami technicznymi przewyższał debiutującą równolegle linię iPhone 8, składającą się z dwóch jakościowych i cenowych flagowców. iPhone XR stanowił budżetową opcję wśród absolutnego high-endu 2018 – 2019. Jak na telefon z jabłuszkiem przystało, XR doskonale zniósł próbę czasu i całkiem dobrze trzyma się do tej pory. Jedyną problematyczną kwestią może być w tym przypadku akumulator.
Ile powinna trzymać bateria w iPhone XR?
Nawet przy zupełnie nowych, dopiero wypakowanych egzemplarzach nie sposób z minutową dokładnością sprecyzować tego, jak długo powinna trzymać bateria w iPhone XR. Ten parametr zawsze będzie uwarunkowany indywidualną charakterystyką użytkowania sprzętu przez danego właściciela. Wartość tę można jednak odnieść uśrednić, zestawiając czas pracy iPhone XR na jednym ładowaniu z siostrzanymi modelami zarówno iPhone 8, jak i iPhone X. Należy tutaj pamiętać, że istotnym czynnikiem jest również wersja iOS, na której pracuje dane urządzenie.
Ogólny przedział działania na aktywnym wyświetlaczu w iPhone XR przy nowym ogniwie to około 5.5 godziny – czas znacznie dłuższy od serii 8, ale nieco krótszy od pozostałych przedstawicieli linii X, głównie za sprawą zastosowania w tym modelu ekranu IPS LCD zamiast OLED.
Ekrany IPS są tańsze, lecz wymagają także większego poboru energii do podświetlenia całego panelu. Sprawia to, że nowa bateria iPhone XR o pojemności 2942 mAh umożliwia nieco krótszą pracę od wyposażonego w matrycę OLED identycznych rozmiarów iPhone’a XS z akumulatorem 2658 mAh.
Podczas codziennego korzystania z telefonu różnica rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu minut nie jest problemem. Problemem jest za to chemiczne starzenie się i zużywanie baterii, które z czasem uprzykrzy pracę nawet z najwydajniejszym energetycznie telefonem. Rozwiązaniem pierwszego rzutu, całkowicie skutecznym w większości przypadków, jest w takiej sytuacji wymiana baterii – iPhone XR będzie po niej działać jak nowy.
Kiedy wymienić baterię w iPhone XR?
Jak można spróbować samodzielnie określić przyczynę kłopotów z wydajnością telefonu? Podstawowe objawy można łatwo powiązać z akumulatorem.
Najmocniej widocznym jest nieproporcjonalnie szybkie rozładowywanie się urządzenia – znaczne zużycie podczas nagrywania filmów wysokiej rozdzielczości jest naturalne, ale pojemność baterii spadająca podczas rozmowy tak szybko jak mijające minuty to zdecydowanie niepokojący objaw.
Znane fanom Apple odmawianie posłuszeństwa na mrozie to klasyka gatunku słabej baterii.
Kolejny symptom to przegrzewanie się telefonu – jeżeli sam proces ładowania przebiega bez usterek, być może problem tkwi w wadliwej pracy ogniwa. Warto jednak zdecydować się na diagnostykę przedserwisową, skoro i tak przewiduje się naprawę. Przyczyną może być awaria układu zasilania iPhone’a.
Bateria do wymiany w iPhone XR może również objawiać się poprzez przypadkowe resetowania tak działających w tle aplikacji, jak i całego telefonu. Dzieje się tak, gdy rozpoczęty proces wymaga do realizacji więcej mocy, niż ogniwo zdolne jest w danym momencie obsłużyć.
Niezaprzeczalny dowód tego, że wymiana baterii iPhone XR jest wskazana, znaleźć można w ustawieniach baterii. Pojemność 80% lub mniejsza jest równoznaczna z wyeksploatowanym ogniwem, które coraz szybciej będzie sobie radzić coraz gorzej.
Jak dbać o baterię w urządzeniach Apple?
Podstawą prawidłowej konserwacji iPhone po wymianie baterii jest stosowanie się do zaleceń producenta, które można znaleźć na stronie Apple. Należy do nich utrzymywanie akumulatora na poziomie naładowania pomiędzy 20 a 80% oraz unikanie wystawiania telefonu na skrajne temperatury.
Żywotność baterii można także przedłużyć poprzez dezaktywację nieużywanych w danej chwili funkcji, takich jak Bluetooth, GPS, powiadomienia dla wszystkich aplikacji oraz pozwalanie im na pracę w tle. Pomóc może także przesiadka na automatyczną regulację podświetlenia i tryb ciemny – dobroczynny wpływ na wzrok jest dyskusyjny, ale na na pobór energii przez ekran te czynniki wpływ mają bez cienia wątpliwości.