Prawidłowy dobór bluzy na rower nie jest łatwy. Wiele osób myśli, że tego rodzaju odzież jest w stanie uchronić przed wszystkimi niekorzystnymi do uprawiania sportu warunkami atmosferycznymi. Tymczasem, bluzy nadają się przede wszystkim do używania w tzw. okresach przejściowych (wczesna wiosna i późna jesień) lub ewentualnie w trakcie wyjątkowo chłodnych letnich dni. Zaznaczyć jednocześnie trzeba, że niekoniecznie będą one najlepszym rozwiązaniem np. do jazdy w deszczu. W takich sytuacjach o wiele korzystniej jest odziać się w specjalną, wodoodporną kurtkę. Bluza często stanowi jedną z warstw całego ubioru zawodnika. Warto zatem dobrać ją w taki sposób, by pod żadnym względem nie wpływała niekorzystnie na ogólny komfort jazdy.

Bluza na rower – jaki materiał?

Bluza rowerowa powinna być wykonana z materiału, który z jednej strony chroni ciało przed chłodem, a z drugiej pozwala swobodnie skórze oddychać i sprawnie odprowadza gromadzącą się na skórze podczas wysiłku wilgoć. Tu sprawdzają się przede wszystkim modele uszyte z tkanin syntetycznych. Takie bluzy są specjalnie projektowane z myślą o zakładaniu ich właśnie na rower. Dla przykładu – ubranie zwykłego modelu tego rodzaju ubrania sprawi, że przy intensywnej jeździe od razu stanie się ono mokre. To nie tylko pogorszy komfort jazdy, ale naraża kolarza na przeziębienie. Bluza rowerowa nie tylko odprowadza wilgoć, ale też szybko schnie. Nie ma więc obaw, że przez długi czas będziemy szusować całkowicie przemoczeni od potu. Wśród polecanych materiałów można wyróżnić Super Roubaix, który chroni przed zimnem do -5 stopni Celsjusza.

Bluza na rower – jak ciepła?

Jak powinna być ciepła bluza na rower? To już tak naprawdę zależy od samych preferencji kolarza. Jeśli ktoś zalicza się do grona „zmarzluchów”, powinien rozejrzeć się za modelami nieco grubszymi, dodatkowo podszytymi od środka. Jeśli jednak wiemy, że na rower ruszamy tylko przy pełnym słońcu, a ubranie ma nas chronić np. przed chłodnymi powiewami wiatru, wówczas lepszym rozwiązaniem mogą być bluzy nieco cieńsze i lżejsze.

Inna sprawa, czy bluza ma być ostatnią warstwą ubioru. Jeśli tak, może być nieco grubsza i cieplejsza. W przypadku, gdy nałożymy na nią kurtkę, wówczas można rozważyć zakup czegoś bardziej przewiewnego.

Krój bluzy na rower

To, co odróżnia bluzy rowerowe od klasycznych modeli lifestyle’owych, to przede wszystkim krój. Taka odzież o wiele mocniej przylega do ciała, dzięki czemu sylwetka kolarza jest bardziej opływowa. Szerokie bluzy stanowiłyby dodatkowy opór i niepotrzebnie wymuszałyby użycia większej siły do napędzania rowery. Do tego, bluzy na rower mają wydłużane tyły. Taka konstrukcja ma za zadanie chronić plecy zawodnika przed chłodem np. podczas jazdy w pochylonej pozycji.

Odblaski!

Bluza rowerowa powinna być wyposażona w odblaski. Dzięki nim kolarz jest lepiej widoczny na drodze. Kwestia bezpieczeństwa zawsze powinna być prymarna. Jeśli więc szukamy dla siebie idealnej bluzy, koniecznie wybierzmy tę, która zawiera na rękawach odblaskowe wstawki.

Trwałość

Bluza na rower jest zakupem na wiele sezonów. Sprawdźmy zatem, czy dany model faktycznie uszyty jest w sposób trwały. Łatwo to ocenić, biorąc ubranie do rąk. Od razu można poznać, czy oglądany produkt wytrzyma trudy treningu. Warto też zaufać sprawdzonym i renomowanym markom. Opinie o danych bluzach warto przed zakupem sprawdzić w internecie, np. na forach czy grupach dyskusyjnych.

Wysokiej jakości bluzy rowerowe można zamówić na https://forzasport.pl/kategoria/bluzy-rowerowe/