Na łamach portalu SportoweBeskidy.pl rozpoczynamy kolejny cykl, który zainteresować powinien każdego z Czytelników. Któż bowiem nie chce wyglądać atrakcyjnie, czuć się komfortowo i zdrowo? Wspólnie z Patrycją Faber, trenerem osobistym i dietetykiem, zapraszamy niniejszym do STREFY FIT.

Strefa fit Faber Nowy Rok za nami, większość osób ma w planach „wziąć się za siebie” przed nadchodzącym latem. Zaczynają zwiększać ilość swojej aktywności fizycznej, stosować nowe diety. Samo słowo dieta już nasuwa na myśl pewne ograniczenia, rygor. Takie podejście dyktuje nam pewien schemat działania, np. schudnę 8 kg w miesiąc. Niestety, takie podejście jest przyczyną rozczarowań i efektu jo-jo. Jest dużo prostsza i skuteczniejsza metoda. Należy przyjrzeć się temu, co jemy źle i zmienić owe przyzwyczajenia. Oto kilka skutecznych rad:

1) Zmień myślenie Dieta nie oznacza ograniczeń. Pamiętaj, że oprócz zdrowej żywności możesz pozwolić sobie na małą odskocznię. Coś, co sprawia Ci najwięcej przyjemności. Niech 90% produktów w ciągu dnia będzie niskoprzetworzonych, a 10% to będzie twoja odskocznia do ulubionych produktów. I pamiętaj: Nie głodź się! Głodówki powodują zaburzenia hormonalne, prowadzą do spadku odporności, spowalniają metabolizm.

2) Produkty niskoprzetworzone
 Szukaj zamienników produktów, które cieszą się złą opinią, np. zamień białe pieczywo na to pełnoziarniste, zwykły makaron na ten razowy lub z pszenicy durum, zamiast płatków kukurydzianych wybieraj te owsiane, ryż biały zastąp brązowym. Jest to mały krok w kierunku sporych zmian, nie tylko w Twojej sylwetce, bo poprawi się również Twoje samopoczucie i zdrowie.

3) Jedz regularnie
 Najkorzystniej jest spożywać 5-6 małych posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu (około 2-3 godzin). Wpłynie to na przyspieszenie metabolizmu oraz pozwoli uniknąć napadów głodu.

4) Woda Pij ją małymi łykami przez cały dzień. Jest nie tylko potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ale także zmniejsza łaknienie. Jeśli masz ochotę na wodę smakową, przygotuj ją sam. Dodaj do wody sok wyciśnięty z cytryny lub grapefruita. Możesz także bez obaw pić herbaty: zieloną, czerwoną, yerba mate.

5) Warzywa
 Powinieneś dodawać je do każdego posiłku, ponieważ są sycące, niskokaloryczne, a przy tym dostarczają ogromnych ilości błonnika i witamin. Spożywaj surowe, gotowane na parze, blanszowane. Tak, jak lubisz.

6) Urozmaicaj
 Rutyna jest Twoim wrogiem, ponieważ łatwo się zniechęcić. Nie jedz zawsze takich samych posiłków. Odkrywaj nowe smaki, dodawaj zioła, przyprawy oraz wykorzystuj elementy różnych kuchni.

7) Unikaj emocji
 Nie zajadaj złych emocji. Rozładuj stresujące sytuacje w inny sposób. Wyjdź na świeże powietrze, idź na trening lub weź kąpiel. Tylko unikaj wtedy kuchni. Nie wchodź też na wagę codziennie. Poczekaj, bądź cierpliwy i konsekwentny, a swoją wagę kontroluj raz w tygodniu, najlepiej o tej samej porze

8) Planowanie
 Najlepiej rozplanować swoje posiłki z wyprzedzeniem oraz sporządzić listę zakupów. Wtedy łatwiej będzie trzymać się planu odżywiania. Unikniemy także pokus oraz kupowania niezdrowych produktów na zapas. Jeśli planujesz zjeść na obiad 100g ryżu, nie gotuj 3 woreczków. Nie spiesz się podczas posiłku.

Patrycja Faber Trener osobisty, dietetyk Pasjonatka sportów sylwetkowych i zdrowego stylu życia patfab558@gmail.com m. 663-262-288