Dlaczego warto zacząć ćwiczyć z kettle choćby i dziś?!
Być może widziałeś je w rękach już wszystkich, od wysportowanych mam po mięśniaków na siłowni – ale wciąż wahasz się, czy skorzystać z nich osobiście. Chociaż kettle bells stały się dla wielu osób wręcz obowiązkowym sprzętem treningowym, mogą być trudne do opanowania – a nawet spowodować uszkodzenia – jeśli nie wiesz, jak ich właściwie używać.
Kettle bells - jak to się zaczęło?
Uważa się, że Kettlebells to ćwiczenie, które pochodzi z Rosji w XIX wieku, ale niektórzy uważają, że kettle sięgają nawet czasów spartańskich, kiedy dedykowane rączki zostały umieszczone w żużlowych blokach, aby ułatwić ich przemieszczanie. Od tego czasu sferyczne ciężary weszły do świata fitness, spopularyzowane w Ameryce przez byłego trenera sowieckich sił specjalnych, Pavla Tsatsoulina, który wierzył, że wraz z odważnikiem kettlebell można ćwiczyć wszystko to samo, co z hantlami, tylko lepiej. Odważniki typu kettle różnią się od hantli tym, że środek masy znajduje się dala od ręki. To właśnie sprawia, że obciążnik w kształcie czajnika jest idealny do dynamicznych ćwiczeń. Dzięki temu możesz z ich pomocą wykonać niezliczone ćwiczenia wielostawowe. Wypróbuj Kettle Bells - https://shoperly.pl/pl/kettle-388/
Na czym polegają ćwiczenia z kettlebells?
Każde ćwiczenie wywodzi się z podstawowego wymachu z odważnikiem, który jest napędzany ramionami.
Jakie części ciała możesz wzmocnić z pomocą kettle bells?
- plecy,
- ramiona,
- pośladki,
- ścięgna podkolanowe.
Póki jest to wykonywane bezpiecznie i poprawnie - możesz z ćwiczeń z kettlebells odnieść naprawdę ogromne korzyści. Najważniejsza rzecz, na którą należy uważać podczas wymachiwania tym swoistym odważnikiem jest to, by pleców nie odchylać w żadną stronę. Jeśli nie możesz utrzymać prostych pleców, gdy podnosisz kettle - to nie jest ćwiczenie dla Ciebie. Utrzymanie prostej postawy przez cały czas podczas pracy z ciężarami ma kluczowe znaczenie.
Jakie korzyści odniesiesz ćwicząc z kettlebells?
Kiedy wymachujesz odważnikami, Twoje tętno może wzrosnąć tak szybko i tak wysoko, jak w przypadku jakiejkolwiek formy treningu skokowego. Ćwicząc z kettlebells możesz spalić nawet 20 kalorii na minutę, w zależności od tego, jak ciężki jest to trening. Odpowiada to temu, co możesz osiągnąć na zajęciach cardio, a nawet może ten wysiłek przewyższyć. Dodatkowo te żeliwne ciężarki pomagają rozwiązać dylemat„Czy dzisiaj ćwiczenia cardio czy siłowe?” Z kettle masz jedno i drugie.
Procedury Kettlebell zazwyczaj przebiegają z jednego ćwiczenia do drugiego, podobnie jak przepływy vinyasy, które można zobaczyć na zajęciach jogi. Jeśli zrobisz to poprawnie, płynne przejścia sprawią, że Twoje ciało będzie czuło się bardziej naturalnie podczas wykonywania poszczególnych kroków. W plyometrii nie ma nic złego, ale jeśli jest to źle wykonane może czasami spowodować uszkodzenie stawów. Kettlebells, ze względu na ruch kołysania używany do poruszania odważników, nie ma aż takiej mocy, by zaszkodzić stawom - co jest dodatkowym atutem tej metody ćwiczeń.