Dobrej jakości stroje rowerowe to rozsądna inwestycja

To dość oczywiste, ale już nie wszyscy mają ochotę dołożyć więcej do stroju lepszej jakości. Ale zapewniamy, że warto. To realnie przełoży się na komfort jazdy, zwłaszcza jeśli pokonujesz wiele kilometrów podczas rekreacyjnych wypadów lub rower to Twój główny środek komunikacji. Odpowiednio dopasowane do fizjologii wkładki, termoaktywne koszulki czy odprowadzająca wilgoć bielizna zabezpieczy Cię przed dyskomfortem oraz zapobiegnie przeziębieniu czy przewianiu. Co więcej, odzież dobrej jakości posłuży Ci zdecydowanie dłużej niż tańsze odpowiedniki!

Jaka jest najważniejsza część ubioru każdego kolarza?

Kolażom z wieloletni stażem odpowiedź na to pytanie nie sprawia żadnej trudności, jest wręcz oczywista. Ale prewencji nigdy dość! Pamiętać, że bez względu na to, czy wybierasz się na krótką przejażdżkę do parku czy planujesz wielogodzinną jazdę szosową, musisz mieć ze sobą kask. Przy zakupie kieruj się odpowiednim dopasowaniem do obwodu Twojej głowy i materiałami użytymi do jego wykonania. Ceny kasków godnych uwagi zaczynają się od 150 zł.
 


 

Odzież rowerowa a bielizna

Kwestią, która może wzbudzać wątpliwości, jest wybór bielizny do jazdy na rowerze – jeśli zdecydujesz się na zakup profesjonalnego stroju, może okazać się ona niepotrzebnym, a nawet przeszkadzającym dodatkiem. Spodenki rowerowe posiadają specjalne wkładki antybakteryjne, więc możesz w nich jeździć bez majtek. Odprowadzają one pot oraz nadmiar ciepła, czego zwykła bielizna bawełniana nie zapewnia.

Dobrym pomysłem na wiosnę jest wybór podkoszulka termoaktywnego, zwanego potówką. Odprowadza on pot na zewnątrz i przepuszcza powietrze, dzięki czemu nawet przy zmiennej wiosennej pogodzie ochroni Cię przed przeziębieniem. Tego typu bieliznę należy założyć pod koszulkę rowerową.

Kurtka kolarska na przejściową pogodę

W okresie przejściowym, kiedy nierzadko pada deszcz i wieje wiatr, a temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusz, przyda się kurtka kolarska. Nie powinna być ona za ciepła, ale mieć przede wszystkim właściwości wiatroszczelne i oddychające. Przejściowa kurtka będzie najbardziej użyteczną częścią garderoby, jeżeli temperatura na zewnątrz będzie wynosić od 5 do 10 stopni Celsjusza. Kurtki i kamizelki rowerowe, w odróżnieniu od tych trekkingowych, mają najczęściej tył wykonany z mocno przewiewnej tkaniny. Dzięki temu chroniąc przed pędem wiatru, nie zwiększają potliwości.

Jak się ubrać na rower szosowy?

Jazda na rowerze szosowym to zwykle pokonywanie długich dystansów na asfaltowej nawierzchni. Taka specyfika jazdy wymaga stroju, który będzie dobrze przylegał – co zniweluje tarcie wiatru o ubranie, a co za tym idzie – spowolnienie jazdy.

Na początku weźmy na tapet koszulki kolarskie. Są one stworzone w taki sposób, by odprowadzać pot z ciała, więc koniecznie muszą być dopasowane. Są także zwykle nieco dłuższe z tyłu, więc zasłaniają plecy w czasie pochylania się nad kierownicą. Zdecydowanie warto wybrać koszulkę, która posiada kieszonki znajdujące się w dolnej części pleców. Wbrew pozorom są bardzo pojemne, zmieści się w nich portfel, telefon czy nawet kurtka przeciwdeszczowa.

Podstawowym błędem początkujących rowerzystów jest jazda w zwykłych bawełnianych t-shirtach, ponieważ ten naturalny materiał silnie chłonie pot i nie radzi sobie z jego odparowaniem. Co gorsza, jazda w przemoczonej koszulce może doprowadzić do wyziębienia organizmu.

Jeżeli zamierzasz przemierzać na rowerze dziesiątki lub nawet setki kilometrów w czasie jednej podróży, spodenki ze specjalna wkładką dadzą ci ogromny komfort. W dobrych sklepach z odzieżą rowerową znajdziesz wkładki dopasowane do kobiecej i męskiej fizjonomii. Zapobiegają one bólowi pośladków i krocza, a także otarciom ud. Możesz też wybrać model z szelkami, które sprawią, że spodenki pozostaną na swoim miejscu, nawet podczas najbardziej intensywnej jazdy.
 


 

Ubiór dla jazdy na rowerze MTB

Jazda na rowerze MTB to trochę inna historia. Rowerem górskim można pojechać praktycznie wszędzie – pokona nierówności lasu czy kamieniste drogi. Ubiór na rower MTB jest bardziej wyluzowany od szosowego. Odzież nie musi być tak dokładnie dopasowana. W przypadku takiego rodzaju jazdy najlepiej sprawdzą się luźniejsze spodenki kolarskie bez wkładki. Wybierając je, zwróć uwagę, czy nie krępują ruchów nóg. Zbyt ciasne lub nierozciągliwe szorty mogą wymuszać nienaturalną pozycję, a co za tym idzie – prowadzić do bólu mięśni i kręgosłupa.

Koszulka rowerowa Bass Cross to idealny wybór dla miłośników MTB. Materiał, z którego ją uszyto, to wysokiej jakości poliester. O wentylację dba długi zamek błyskawiczny. Co więcej, koszulka posiada trzykomorową tylną kieszeń, która pomieści najpotrzebniejsze, niewielkie przedmioty. Od wewnątrz wszyta jest specjalna szmatka do przecierania okularów.

Do tej koszulki idealnie będą pasowały spodenki MTB Bas Crocodile. Wykonane są z odpornej na ścieranie rozciągliwej tkaniny charakteryzującej się wysoką oddychalnością i wytrzymałością. Wewnętrzne spodnie uszyte zostały z lycry. Spodnie połączone są ze sobą za pomocą guzików i można je nosić zarówno oddzielnie, jak i razem. Posiadają kieszenie zapinane na zamek.

Jak ubrać się na rower? Podsumowanie

Każda pora roku charakteryzuje się specyficznymi warunkami pogodowymi, na które należy się przygotować. Odpowiedni ubiór na rower ochroni w razie niskich temperatur lub zapewni wentylację i odprowadzanie zwiększonej ilości potu w upały. Na stronie nalinisklep.pl niedawno pojawiła się nowa kolekcja na sezon wiosenno-letni, gdzie znajdziesz odzież nie tylko na deszczowe wiosenne dni, ale także wakacyjne upały. Charakteryzuje się ona najwyższymi parametrami, zapewnia komfort jazdy oraz ciekawy design.