Czechowicki MRKS w kiepskim stylu pożegnał się w zeszłym sezonie z IV ligą. W klubie nikt nie rozpamiętuje jednak minionych rozgrywek. W najbliższą sobotę do rywalizacji w „okręgówce” przystąpi inny zespół. Nowa drużyna, rodzi nowe nadzieje. mrks - lks czniec PP W przerwie letniej w MRKS-ie doszło do wielu roszad o charakterze personalnym. Z drużyną pożegnał się trener Zbigniew Byrdy, który w końcówce sezonu zastąpił Dariusza Kubicę. Schedę objął po nim Michał Gazda, szkoleniowiec związany wcześniej z czechowickim UMKS-em "Trójką", czyli klubem stanowiącym młodzieżowe zaplecze MRKS-u. Gazda na pierwszy treningu spotkał kilku swoich wychowanków. W trakcie przygotowań dołączyli do nich kolejni piłkarze, którzy umiejętności przez ostatnie lata nabywali w UMKS-ie „Trójce”. Ponadto szeregi reprezentanta bielskiej „okręgówki” wzmocniła trójka nieco bardziej ogranych zawodników, z Mateuszem Żyłą na czele. Wychowanek ówczesnej Walcowni, mający na swoim koncie występy w młodzieżowej reprezentacji Polski i ekstraklasie, wrócił do macierzystego klubu. Nie ma już w nim natomiast piłkarzy, których do Czechowic ściągnął trener Kubica, m.in.: Tomasza Biłki, Konrada Thena, Szymona Niemczyka czy Krystiana Szczotki.

Poczynione przez działaczy i sztab szkoleniowy MRKS-u zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na postawę zespołu. Czy stać go będzie na szybki powrót do IV ligi? Na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć nawet Michał Gazda, który podsumował dla nas pracę wykonaną przez swoich podopiecznych w ostatnich tygodniach.

Ocena okresu przygotowawczego… - Na pewno pozytywna. Przez ostatnie dwa lata letni okres nie wyglądał za dobrze. Ukształtowała się grupa 19 zawodników. Udało nam się zatrzymać piłkarzy doświadczonych, takich jak: Jonkisz, Szal, Żurek i Sztorc. Wzmocniło nas trzech zawodników ogranych oraz kilku młodych chłopaków. Sparingi graliśmy z wymagającymi rywalami. Było nieźle. Pucharowy mecz z Czańcem nam nie wyszedł, ale jedna porażka nie może przekreślać tego, co udało nam się wypracować przez ostatnie tygodnie.

Cel zespołu na nowy sezon… - Utrzymanie w lidze bez zbędnych nerwów, to przede wszystkim. Ciężko ocenić na co nas stać. W zespole zaszły spore zmiany. Po kilku kolejkach będzie można ocenić, czy bliżej nam do zespołów walczących o awans, czy o ligowy byt.

Preferowany styl gry… - Chcemy grać kombinacyjną piłkę, opartą na dużej ilości podań. Przede wszystkim na naszym, dużym boisku. Nie będziemy grać ultraofensywnie, ani ultradefensywnie, co miało miejsce w tamtym sezonie.

Faworyci ligi… - Trudno powiedzieć. W zeszły roku stawka była w miarę wyrównana. Wydaje mi się, że teraz będzie jeszcze bardziej. Kilka lat temu zazwyczaj były dwie, trzy drużyny, które górowały nad resztą. Teraz takich nie widzę.

Wyniki sparingów: - Kuźnia Ustroń 0:0 - Czarni-Góral Żywiec 2:3 - Znicz Jankowice 3:2 - Niwa Nowa Wieś 3:5 - Strażak Mikołów 9:2 - LKS Czaniec 0:8 (Puchar Polski)

Transfery: Ubyli: - Tomasz Łysoń (bramkarz, BKS Stal Bielsko-Biała), Tomasz Biłka (obrońca, ?), Mikołaj Jaszczurowski (obrońca, GLKS Wilkowice), Konrad Then (pomocnik, ?), Szymon Niemczyk (pomocnik, ?), Tomasz Sierota (pomocnik, Rekord Bielsko-Biała), Klaudiusz Mocko (napastnik, ?), Krystian Szczotka (pomocnik, ?), Vahe Sarukhanyan (pomocnik, ?)

Przybyli: Marcin Janusz (bramkarz, z UMKS-u "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Paweł Jurek (obrońca, z UMKS-u "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Michał Adamus (napastnik, z UMKS-u "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Łukasz Miszczak (obrońca, z UMKS-u "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Maciej Bury (pomocnik, z UMKS-u "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Wojciech Lach (obrońca, z Przełomu Kaniów via UMKS "Trójka" Czechowice-Dziedzice), Mateusz Żyła (pomocnik, z Rekordu Bielsko-Biała), Michał Puchała (napastnik, LKS-u Łąka), Tomasz Kropidło (pomocnik, wypożyczenie z Iskry Pszczyna)