16-godzinny limit czasowy na dystansie 50 km oznacza, że można w dużej mierze pokonać go marszobiegiem. 80 km w Beskidzie Żywieckim to zdecydowanie większe wyzwanie. Trudności dodaje fakt, że na trasie będą tylko dwa punkty odżywcze. To jeden z argumentów za przyznaniem imprezie – po raz czwarty z rzędu – rangi Mistrzostw Polski w Biegu Górskim Ultra.

Od 2021 Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka (rozgrywana co dwa lata na dystansie 60 km). Ponadto biegaczki i biegacze mogą wybrać coś krótszego: Mała Rycerzowa (20 km) lub Muńcuł Vertical (1 km). Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia. 

Jak było w 2022?
Ubiegłoroczna edycja Chudego Wawrzyńca odbyła się w sprzyjających warunkach. Przyjemna temperatura i przelotny deszcz sprawiły, że znacznie łatwiej było przetrwać wymagającą formułę Chudego – czyli bieg bez supportu i z małą liczbą punktów odżywczych. Na trasie 80+, która była areną zmagań mistrzostw Polski punkty odżywcze są dwa. O sprzyjających warunkach świadczą rekordowe wyniki najszybszych biegaczy. Tomasz Skupień dotarł do mety w Ujsołach po 7 godzinach 36 minutach i 56 sekundach. Paweł Czerniak, który przez dużą część rywalizacji był liderem, ostatecznie musiał zadowolić się srebrnym medalem MP, a jego wynik to 7 godzin 39 minut i 27 sekund. Brązowy medal wywalczył Kamil Leśniak, który na pokonanie trasy potrzebował 7 godzin 43 minut i 20 sekund. – Podczas biegu starałem się nie myśleć o miejscu tylko o jakości biegu, co przełożyło się na wynik. Olbrzymi spokój, opanowanie i trzymanie się ustaleń z trenerem, wpłynęły na taki czas na mecie. Medal bardzo mnie cieszy, szczególnie że to pierwszy złoty medal. Jeszcze bardziej jestem zadowolony z czasu, z jakim ukończyłem bieg – powiedział po zawodach Skupień.

Rekordowo szybko nie było wśród kobiet, ale poziom sportowy był wysoki. Zwyciężczyni – Dominika Stelmach uzyskała wynik 8 godzin 26 minut i 51 sekund. Paulina Tracz zameldowała się na mecie po 8 godzinach 41 minutach i 57 sekundach. Również Katarzyna Wilk „złamała” 9 godzin – jej czas to 8 godzin 56 minut i 15 sekund. Linię mety osiemdziesiątki minęło 186 osób. Ponad dwukrotnie więcej zawodników wybrało dystans 50+. Metę przekroczyło 379 biegaczek i biegaczy. Najszybszym okazał się Artur Jabłoński (czas 4 godziny 38 minut i 39 sekund). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Alicja Białobłocka (czas 5 godzin 45 minut 32 sekundy).

Chudy Wawrzyniec 2022 to także rywalizacja na trudnej, ponad 100-kilometrowej trasie. Zawody te rozgrywane są od 2018 roku, co dwa lata, zatem kolejna edycja Chudego Wawrzyńca na trasie 100 km odbędzie się w 2024 roku. W ubiegłorocznej imprezie na wszystkich dystansach (poza wymienionymi były to także Mała Rycerzowa na 20 km, Muńcuł Vertical na 1 km oraz zawody dla dzieci i młodzieży – Chudy Hulajnik) wystartowało blisko 1000 zawodników.

Zapisy trwają
Rejestracja do Chudego Wawrzyńca 2023 odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl. Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.