Zamysł projektu Piłkarski Top-Talent to przeprowadzanie indywidualnego treningu piłkarskiego dla młodych zawodników z naszego regionu. Zajęcia pod okiem Ryszarda Kłuska, byłego trenera m.in. w Podbeskidziu Bielsko-Biała, rozpoczną się już niebawem.

Klusek Ryszard

– Od dłuższego czasu pracując w różnych klubach, z powodzeniem udawało mi się wprowadzać do ich drużyn seniorskich młodych, perspektywicznych zawodników, którzy po dziś kontynuują swoją karierę w dorosłej piłce. Podczas stażu w Herthcie Berlin zwróciłem uwagę na prowadzone przez jednego z trenerów indywidualne treningi z uzdolnioną młodzieżą w wieku od 12 do 22 lat. To mnie bardzo zainteresowało – mówi Ryszard Kłusek, który kilka tygodni temu zakończył pracę na stanowisku asystenta szkoleniowca w Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Szkolenie młodzieżowców to aspekt we współczesnym futbolu istotny. Przypomnijmy, że wymagania poszczególnych, niższych klas rozgrywkowych w naszym kraju nakładają obowiązek posiadania w kadrach zespołów takich zawodników. Trening specjalistyczny dla nich miałby być prowadzony na wzór szkolenia w Niemczech, Holandii czy Hiszpanii.

– Myślę przede wszystkim o zawodnikach występujących w klubach od III ligi aż do najniższej klasy rozgrywkowej, bo tam również można znaleźć prawdziwe talenty. W wielu klubach zawodnicy mają możliwość trenowania zaledwie 2-3 razy w tygodniu, my umożliwiamy podnoszenie i rozwijania swoich umiejętności poprzez dodatkowe jednostki treningowe, pod okiem wyspecjalizowanej i fachowej kadry szkoleniowej. Praca indywidualna z zawodnikiem czy w małych grupach, liczących maksymalnie 3-6 trenujących ma przynieść korzyść dla niego samego, jak również dla klubu, w którym dany zawodnik gra i trenuje. Niewątpliwym atutem tak małych grup jest możliwość poprawiania, doskonalenia i kształtowania techniki oraz koordynacji zawodników oraz odpowiednie prowadzenie choćby pod kątem stosowanej diety – opowiada o projekcie Piłkarski Top-Talent, trener Kłusek.

Ryszard Kłusek jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Gdańsku, posiada stopień trenera I klasy z licencję UEFA A. W swojej karierze piłkarskiej reprezentował bielskie kluby, tu też od roku 1993 rozpoczął pracę trenerską szkoląc młodzież BKS Stal, a później TS Podbeskidzie oraz Młodzieżową Kadrę Śląska, z którą zdobył czterokrotnie srebro mistrzostw Polski i raz brąz. Seniorską karierę trenerską rozpoczynał w TS Podbeskidzie jako asystent I drużyny występującej w sezonach 2003-2005 w II lidze. Kolejnymi klubami były występujące w IV lidze – Beskid Skoczów oraz Pasjonat Dankowice. Kłusek pracował ponadto w Drzewiarzu Jasienica, MRKS Czechowice-Dziedzice oraz Góralu Żywiec. Z dwoma ostatnimi zespołami uzyskał awans do IV ligi. Największym sukcesem trenerskim była praca w I-ligowej Flocie Świnoujście, którą opuścił w 2012 roku, pozostawiając drużynę na pierwszym miejscu w tabeli. W poprzednim roku zasiadał na ławce trenerskiej TS Podbeskidzie w charakterze asystenta.

Ze szkółką Piłkarski Top-Talent można skontaktować się w następujący sposób: Trener Ryszard Kłusek, tel. 602-347-628. e-mail: ryszardklusek@wp.pl, Facebook: www.facebook.com/pages/Szkoła-piłki-nożnej-Piłkarski-Top-Talent.