Przedmiotem porozumienia ma być docelowe utworzenie akademii według wzoru słynnej katarskiej Aspire Academy, która jest głównym właścicielem hiszpańskiego klubu, Cultural y Deportivo Leonesa (III liga hiszpańska). Podczas wydarzenia Hiszpanów reprezentował dyrektor generalny Leonesy Felipe Llamazares Díez oraz współpracujący z hiszpańskim klubem Andrzej Janeczko, z kolei bielski klub - prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz współwłaściciel TS Podbeskidzie Edward Łukosz. - Bardzo się cieszę, że po rozmowach, które trwały od sierpnia doszliśmy do porozumienia. To, co jest najważniejsze dla kibiców, do których się zaliczam, klub TS Podbeskidzie jest dobrem tego miasta i chcemy żeby się rozwijał. [...] Są to gotowe rozwiązania, sprawdzone już gdzie indziej i chcemy z nich skorzystać. Uważam, że jest to szansa i dla klubu i dla miasta - powiedział prezydent Klimaszewski.

 

Wcześniej przedstawiciele hiszpańskiej akademii Cultural y Deportivo Leonesa w sierpniu wizytowali Koronę Kielce. Hiszpanie opowiedzieli w Kielcach o funkcjonowaniu ich akademii, której zależy na budowaniu zaplecza dla pierwszego zespołu Cultural Leonesa. Po części dla szkoleniowców przeprowadzony został trening z udziałem adeptów futbolu Akademii Korona z ekipy U-15. Oficjalnej współpracy nie udało się jednak nawiązać. - Nie mamy podpisanej żadnej umowy partnerskiej. Było to jednorazowe wydarzenie, aczkolwiek jego odbiór był pozytywny - dowiadujemy się u przedstawicieli Korony.

 

Całe przedsięwzięcie w Bielsku-Białej "pilotował" wspomniany Janeczko. To postać znana w środowisku piłkarskim. To on "wymyślił" Angela Garcię Pereza jako trenera w Piaście Gliwice. Także przy jego udziale do polskich klubów trafiali w przeszłości zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego. - To osoba, która na wszystko patrzy wyłącznie przez pryzmat pieniędzy i osobistych korzyści - wypalił swego czasu w rozmowie z Faktem związany z gliwickim klubem Dariusz Dudek. Janeczko od lat mieszka w Hiszpanii. Jest właścicielem firmy budowlanej Andres Siglo XXI, która zajmuje się renowacją budynków w Madrycie. W 2001 roku Janeczko był jednym z założycieli Nuestra Casa Asociacion de Polacos en Espana, czyli Stowarzyszenia Polaków Nasz Dom w Hiszpanii.

 

A jaka w tym wszystkim rola BBTS-u? Co będzie dalej z współpracą z TSP? Na powyższe pytania odpowiedź poznamy z pewnością w najbliższym czasie.