Unikaj nadmiernej ilości promieniowania UV

W godzinach południowych słońce świeci najmocniej, zwłaszcza w sezonie letnim. Wtedy też promieniowanie UV jest najsilniejsze. Może powodować nie tylko przebarwienia, ale też oparzenia słoneczne. Przebywanie na słońcu może prowadzić też do przegrzania organizmu, co będzie skutkowało udarem. Żeby uniknąć wszystkich powyżej opisanych sytuacji, warto w tym czasie zrezygnować z opalania się. Nie oznacza to konieczności opuszczenia plaży, warto jednak przenieść się w cień, np. pod parasol.

 

Noś nakrycie głowy

Do ochrony skóry twarzy najlepiej nadaje się kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem typu dżokejka. Jeśli temperatura na zewnątrz nie jest wysoka i nie zachodzi ryzyko przegrzania głowy, można zrezygnować z czapki lub kapelusza i poprzestać na samym daszku.

 

Noś okulary przeciwsłoneczne

Skóra wokół oczu jest najdelikatniejsza i najbardziej narażona na negatywne działanie promieniowania UV. Tu najszybciej powstają przebarwienia i zmarszczki spowodowane przesuszeniem skóry. W upalne i pogodne dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które osłaniają nie tylko oczy, ale też skórę wokół nich. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w okulary ze szkłami zawierającymi filtry UV.

 

Regularnie nawilżaj skórę twarzy

Przesuszona skóra jest bardziej podatna na przebarwienia. Aby zminimalizować to ryzyko, trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu kosmetykami nawilżającymi. Kremy nawilżające powinny być używane zarówno przed, jak i po opalaniu.

 

Nawilżaniu skóry, nie tylko twarzy, sprzyja regularne picie wody. W codziennej diecie powinny się znaleźć minimum dwa litry płynów. Oprócz wody można pić np. herbaty owocowe. Natomiast czarna herbata i kawa nie mają właściwości nawilżających. Także alkohol, nawet niskoprocentowy, nie spełni tego zadania.

 

Stosuj kosmetyki do opalania

W drogeriach jest bardzo dużo różnorakich kremów, balsamów i lotionów z filtrem UV, których recepturę opracowano specjalnie z myślą o wyjściu na plażę lub na górski szlak (wbrew powszechnemu przekonaniu to nie nad morzem, ale w górach twarz jest bardziej narażona na poparzenia słoneczne i przebarwienia). Każdorazowe wyjście w plener powinno być poprzedzone dokładnym zabezpieczeniem skóry twarzy. Należy zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca – np. zagłębienia wzdłuż linii nosa.

 

Nie tylko kremy do opalania – poznaj inne kosmetyki z filtrem UV

Filtrów spf 50 można, a nawet trzeba, szukać nie tylko na półkach z kosmetykami do opalania. Coraz częściej można je znaleźć w innych specyfikach stosowanych na co dzień, także w kosmetykach do makijażu, fluidach rozświetlających, podkładach i pudrach w kremie. Również pomadki mogą zawierać filtry UV.

 

Przebarwienia mogą się pojawić na twarzy o każdej porze roku, nie tylko latem. Warto więc wyrobić sobie nawyk stosowania kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok bez względu na pogodę.