Informowaliśmy na naszych łamach o decyzji działaczy Czarnych-Górala Żywiec. Podczas walnego zebrania postanowili zmienić nazwę klub. Z funkcji prezesa zrezygnował Michał Mikś. czarni-góral - bełk (jakubczak sara) We wtorek zapadła decyzja o przekształceniu nazwy klubu na KS Góral 1956 Żywiec. Podjęte przez większość członków klubu kroki wywołały wiele komentarzy. W dyskusję na temat ich sensowności włączył się Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. – Wykreślenie nazwy „ Czarni” uważam za akt negatywnego działania przeciwko tej części społeczności Zabłocia, która uczciwie przez wiele lat działała na rzecz klubu sportowego Czarni. Zamiar zmiany nazwy towarzystwa został przegłosowany dlatego, że zdecydowana większość członków klubu wywodzi się ze stowarzyszenia kibiców Górala Żywiec. Należy jednak zaznaczyć, że w gronie kibiców, członków klubu znalazły się odważne osoby, które przekonywały, aby nie zmieniać nazwy – pisze na swoim facebookowym profilu Antoni Szlagor.

Burmistrz w swoim pisemnym stanowisku wspomina o kilku istotnych faktach z przeszłości, które mogą mieć wpływ na przyszłość Górala 1956 Żywiec. - na terenie, na którym istniała hala sportowa oraz boisko Górala powstała nowa linia rozlewnicza Browarów Żywiec S.A. (grunt należał do Browaru). Góral został zatem bez bazy sportowej. - miasto Żywiec za zaległości podatkowe przejęło od Żywieckich Zakładów Papierniczych Solali S.A. stadion oraz inne obiekty sportowe TS Czarni położone przy ul. Tetmajera. - miasto Żywiec uchwałą Rady Miejskiej z 13 września 2001 r. przekazało na rzecz nowo utworzonego klubu - TS Czarni-Góral Żywiec - stadion po byłym klubie Czarni. - Browary Żywiec zobowiązały się także do sponsorowania nowo powstałego klubu. Zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Żywiec a Grupą Żywiec z dnia 01.06 2011 roku mówi o tym, że Grupa Żywiec S.A będzie przekazywać klubowi TS Czarni-Góral Żywiec kwotę 250 tysięcy złotych rocznie.

Jaki wpływ na funkcjonowanie klubu będzie miała decyzja o zmianie jego nazwy? – Powstanie TS Czarni-Góral Żywiec było kompromisem rozwagi i pogodzenia interesów działaczy Czarnych i Górala. Decyzja ta miała również upamiętnić dwa zasłużone kluby, które na trwałe wpisały się w dzieje Żywca. Wtorkowa decyzja złamała wszelkie zasady dialogu i współpracy pomiędzy sympatykami Czarnych i Górala. Wobec zaistniałej sytuacji nie jestem pewny, jak zachowa się Grupa Żywiec S.A. i czy w dalszym ciągu będzie sponsorować klub. Jestem zmuszony wystąpić również do Rady Miejskiej z pytaniem czy rozważa odwołanie darowizny (obiekty sportowe przy ul. Tetmajera) na rzecz TS Góral Żywiec – pisze burmistrz Żywca.

Z funkcji prezesa spadkowicza z IV-ligi zrezygnował Michał Mikś. Jutro na naszych łamach ukaże się rozmowa z byłym sternikiem... Czarnych-Górala.

Cały wpis Antoniego Szlagora dostępny jest tutaj.