Nadchodząca runda zapowiada się dla kibiców i pasjonatów niższych lig na Żywiecczyźnie interesująco. Piłkarze zespołów żywieckiej A-klasy rozpoczną rundę wiosenną w weekend 1-2 kwietnia 2023 roku, czyli podobnie jak „okręgówka”. Rozgrywki B-klasy ruszą tydzień później.

W walkę o awans na szczebel ligi okręgowej w tym sezonie „zamieszanych” jest przynajmniej 5. zespołów. Na czele stawki z 29 punktami znajdują się Beskid Gilowice i Stal-Śrubiarnia Żywiec. Co ciekawe, losy bezpośredniego awansu mogą rozstrzygnąć się w czerwcowe popołudnie, gdy w ostatniej kolejce obie ekipy staną naprzeciw siebie na boisku beniaminka. Beskid czeka wiosną również trudny wyjazd do Łękawicy, który będzie okazją do rewanżu za porażkę w 6. kolejce, a u siebie podejmie Skałkę Żabnica i Magurę Bystra. Z kolei żywiecka drużyna w 23. kolejce zmierzy się na własnym stadionie z rezerwami Orła, a konfrontacje ze Skałką i Magurą to mecze wyjazdowe.
 


Zarówno drużyna Macieja Skolarza, jak i Macieja Figury zgromadziły podczas jesiennych zmagań 28 "oczek". Bezpośredni mecz pomiędzy tymi zespołami odbędzie się w ramach 17. kolejki na boisku w Bystrej. Innym z kandydatów do awansu jest Skałka Żabnica, która traci do liderującej „dwójki” tylko 3 punkty. Zawodnicy Dominika Natanka podejmą Orła u siebie w 19. kolejce, a tydzień później udadzą się do Bystrej.

Układ tabeli po rundzie jesiennej jest o tyle istotny, że promocję do Ligi Okręgowej Żywiecko-Skoczowskiej otrzymają 2 drużyny. Awans bezpośredni wywalczy mistrz A-klasy. Drużyny z miejsc 2-5. wezmą udział w barażach. Wicemistrz zagra u siebie z drużyną z 5. miejsca, a zespół z najniższego miejsca podium podejmie na własnym boisku rywala, który zajął 4. pozycję w tabeli w sezonie zasadniczym. Finał baraży zostanie rozegrany pomiędzy zwycięzcami tychże meczów na boisku klubu, który znalazł się wyżej w tabeli po 28. kolejkach.