Wszystkie podopieczne Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku zostały poddane specjalistycznym testom. – Cel główny badań wiąże się z oceną dysproporcji rozwijanej mocy kończyn dolnych – wyjaśnia nadzorujący badania profesor Tomasz Gabryś z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

Badania SMS PZPS 1 Jak zaznacza współpracujący z siatkarską szkołą w Szczyrku profesor Tomasz Gabryś, badania wdrożone w SMS PZPS są niezwykle istotne dla młodych zawodniczek. Po to, aby zapobiegać występowaniu kontuzji, a zarazem wyposażyć same siatkarki w niezbędną wiedzę i zestaw ćwiczeń, zapobiegających skutkom tego rodzaju problemów. – Cel główny badań wiąże się z oceną dysproporcji rozwijanej mocy kończyn dolnych. Brak równego rozkładania sił na kończyny podczas gry w siatkówkę powoduje, że jedna strona ciała, włącznie z tułowiem i kręgosłupem, jest bardziej obciążana, co może prowadzić do kontuzji – tłumaczy profesor. – Wprowadzamy w formie testowej program treningowy, który ma zdiagnozować, a następnie skorygować te dysproporcje. Na podstawie przeprowadzonych badań zobaczymy ilu dziewczyn i w jakim zakresie te kwestie dotyczą – dodaje.

Obciążenie kończyn dolnych u młodych zawodniczek sprawdzane jest zarówno w warunkach wypoczynku, jak i przy wysiłku skocznościowym, czy biegowym. Oceniana jest moc i siła kończyn oraz wpływ na powstające dysproporcje. – Dbamy w ten sposób o zdrowie zawodniczek, na co trzeba zwracać uwagę w kompleksowym procesie treningowym – dopowiada profesor Gabryś.