
Tylko (dobry) trening czyni mistrza!
Nie tylko trening, ale przede wszystkim solidny trening czyni mistrza. Warto również pamiętać o przygotowaniu psychicznym. Umiejętności mentalne, podobnie jak siła, dynamika i kondycja, powinny być trenowane każdego dnia, aby sportowiec jak najlepiej mógł wykorzystać swój potencjał. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób można doskonalić i „testować” umiejętności mentalne podczas codziennych treningów.

Motywacja. Równie potrzebna podczas treningu, jak i na zawodach. Jeśli masz problemy z mobilizacją do porannych treningów, czujesz się zniechęcony, przychodzisz na trening, żeby nie denerwować trenera, a tak naprawdę czujesz, że nie dajesz z siebie 100 procent, zastanów się jak wykorzystać wszystko to, co sprawia Ci przyjemność w sporcie, aby lepiej się zmotywować. Przypomnij sobie najlepsze treningi i co wtedy dodawało Ci sił. Może to być muzyka, która dodaje Ci energii lub motywujące słowa sportowca, którego cenisz. Jeżeli ciężko pracujesz, to pozwól sobie czasami na mniej produktywny dzień, aby odpocząć od treningów. Brak motywacji i niechęć może być również wczesną oznaką przetrenowania lub wypalenia. Odpocznij, zbierz siły i zastanów się, co jest dla Ciebie ważne i dlaczego. Jeśli uda Ci się przełamać niechęć i brak motywacji podczas treningów, na pewno poczujesz się pewniej podczas zawodów i nie będziesz zadręczał się pytaniem „Czy dobrze się przygotowałem?”.
Pewność siebie. Często podczas wymagających ćwiczeń na treningu zdarza się, że nie jesteś do końca przekonany czy dasz radę, czy wytrzymasz do końca, czy potrafisz wykonać daną technikę czy skok. Pamiętaj, aby próbować i pewnie podchodzić do nowych zadań, stopniowo nabierając pewności we własne umiejętności. To właśnie podczas treningu masz okazję popełniać błędy, naprawiać je i doskonalić technikę pod okiem trenera. Sprawdzaj swoje możliwości i dołóż wszelkich starań, aby każda nowa technika czy ćwiczenie były szlifowane tak długo, aż uda Ci się przełamać niepewność. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, to wróć do podstaw i staraj się zbudować technikę od dobrze znanych Ci już elementów, stopniowo przełamując opory.
Koncentracja. Powiedzmy sobie szczerze – jeśli nie możesz zebrać myśli, aby skupić się na treningu, szanse na to, że twoja koncentracja będzie na najwyższym poziomie podczas zawodów są znikome. Co gorsza, brak koncentracji podczas treningu czy zawodów może skończyć się kontuzją. Jeśli już zdecydowałeś się przyjść na trening, to nie marnuj swojego czasu i zdrowia. Jeśli marzysz o dobrych wynikach, postaw na wysoką jakość przygotowań. Przed każdym treningiem wspólnie z trenerem ustal cele treningowe, zapisz je na kartce i poproś trenera, aby na koniec ocenił twoje postępy. Skupiając się na każdym etapie treningu, utrzymasz wyższy poziom koncentracji na dłużej. Ta umiejętność na pewno przyda się podczas zawodów.
Relaksacja. Relaksacja to równie ważny etap treningu mentalnego, jak i fizycznego. Umysł, podobnie jak i ciało, potrzebują odpoczynku i wyciszenia. Porozmawiaj z psychologiem sportu o programie regeneracyjnym odpowiednio dopasowanym do twojego reżimu treningowego. Relaksacja po treningu porannym powinna być zazwyczaj krótka, abyś mógł pójść na zajęcia i skupić się podczas lekcji. Natomiast po wieczornym wysiłku możesz pozwolić sobie na bardziej głęboki relaks, aby twoje ciało i umysł mogły solidnie odpocząć po długim dniu.
Powyżej opisana została tylko niewielka część treningu umiejętności mentalnych sportowca, który w bardzo łatwy sposób można wkomponować w codzienny plan treningowy. Jeśli tylko postarasz się systematycznie doskonalić swoje przygotowanie mentalne, to na pewno w niedługim czasie zaobserwujesz znaczną poprawę jakości sesji treningowych, a także nabierzesz chęci do działania i wyćwiczysz umiejętność koncentracji. Skupiając się na każdym zadaniu i dając z siebie 100 procent podczas przygotowań, wzmocnisz wiarę w swoje umiejętności, zwiększając szanse na zwycięstwo!
Z życzeniami wytrwałości i sukcesów Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej SPPCOACH
Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.