Na drużyny, zawodników i ich trenerów zwrócone są najczęściej oczy kibiców. Ale również w beskidzkim regionie nie brakuje wybitnych postaci, które sport swoimi działaniami wspierają. W alfabetycznej kolejności przedstawiamy naszą „10” najbardziej wpływowych osób sportu w wymiarze lokalnym.

biskup_czeslaw Czesław Biskup (prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej): Futbol w beskidzkim regionie zdaje się zmierzać we właściwym kierunku. Historyczny sponsor tytularny dla rozgrywek na poziomie klasy okręgowej to również niewątpliwy sukces prezesa związku Czesława Biskupa. BOZPN jako instytucja, której szefuje prezes Biskup zmienia się, w myśl tego, że sport współczesny to dziś także bardzo ważne kwestie biznesowe i marketingowe.

Banet Zbigniew Zbigniew Banet (prezes, LKS Klimczok Bystra): Klubowi narciarskiemu z Bystrej przewodzi jako prezes od przeszło 30 lat. Aktywnym działaczem sportowym jest także w szerszym, nie tylko beskidzkim kontekście. W tym roku Zbigniewa Baneta spotkał nie lada zaszczyt. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z rąk starosty powiatu Andrzeja Płonkę, otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ks. Józefa Londzina za całokształt działalności.

Falfus Jacek Jacek Falfus (poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki): Od roku 2001 reprezentuje region Podbeskidzia jako poseł na Sejm RP. Również w rozpoczętej niedawno kadencji zasiada w poselskich ławach. Poseł Jacek Falfus ze szczególną atencją zajmuje się sprawami związanymi z szeroko pojętym sportem i rekreacją. Już przed laty dopomógł w realizacji ważnych inwestycji w regionie, m.in. budowy skoczni narciarskich w Szczyrku.

Koscielniak Irek Ireneusz Kościelniak (były szkoleniowiec beskidzkich zespołów, główny trener szkółki Lukam Skoczów): Z sukcesami prowadził w ostatnich latach ekipy Wisły, Rekordu Bielsko-Biała i Drzewiarz Jasienica. W tym roku dołączył do sztabu I-ligowego GKS-u Katowice, zadebiutował tu nawet jako pierwszy trener. Wiosna 2016 roku to kolejne wyzwanie Ireneusza Kościelniaka, który odpowiada teraz za wyniki II-ligowej bytomskiej Polonii. Krok następny to kurs UEFA Pro. Ekstraklasa w dalszej perspektywie? I tego wykluczyć nie należy w odniesieniu do byłego obrońcy ekstraklasowych zespołów.

kotowicz_PZN Grzegorz Kotowicz (dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku): W mijającym roku baza Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku ponownie powiększyła się. Tym razem o drugą, pełnowymiarową halę sportową, co stawia szczyrkowski ośrodek wśród najlepszych w kraju. Sam dyrektor Grzegorz Kotowicz ubiegał się w tym roku o mandat poselski. Mimo braku wymaganego poparcia zapowiedział dalsze działania na rzecz rozwoju sportu w regionie.

krywult jacek Jacek Krywult (prezydent Bielska-Białej): Funkcjonowanie dwóch bielskich klubów najwyższego szczebla – piłkarzy TS Podbeskidzie i siatkarzy BBTS-u – nie byłoby możliwe bez wsparcia samorządu. A osobiste zaangażowanie prezydenta Jacka Krywulta w sport znane jest powszechnie. Część społeczeństwa w Bielsku-Białej czeka na otwarcie w pełnej okazałości nowego Stadionu Miejskiego. Ma to przynieść nadchodzący rok.

sokolowski - laskowski Marek Sokołowski (kapitan TS Podbeskidzie, współwłaściciel szkółki Football Academy): Jak wiele „Soker” znaczy dla Podbeskidzia pokazał cały piłkarski rok. W sezonie poprzednim należał do najskuteczniejszych „Górali”, obecny tak udany nie jest, wobec kontuzji skrzydłowego. To odbiło się na wynikach zespołu pozbawionego swojego kapitana. Marek Sokołowski zbliża się do zakończenia kariery, ale pomysł na przyszłość już ma. Bielski oddział szkółki Football Academy sięgnie wkrótce granicy 200 młodych adeptów futbolu. Ilu z nich podąży śladem ikony Podbeskidzia?

10 lat TS Mitech Żywiec - prezes szupina Jan Szupina (prezes TS Mitech Żywiec, właściciel strategicznych sponsorów klubu): Kolejny udany rok zanotowały piłkarki ekstraligowego Mitechu. Rozgrywki minionego sezonu, jak i ostatniej rundy zwieńczyły tuż za „pudłem”, potwierdzając przynależność do krajowej „szpicy”. To w żadnej mierze nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia, jakiego udzielają firmy należące do rodzinnej Grupy Szupex z prezesem Janem Szupiną na czele. Dodajmy, że sternik klubu z Żywca odebrał ostatnio statuetkę Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi za propagowanie inicjatyw charytatywnych.

Szymura Janusz Janusz Szymura (prezes Rekordu Bielsko-Biała, właściciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego Rekordu): Po mistrzostwie Polski w roku 2014 przyszedł czas na medal koloru brązowego Futsal Ekstraklasy. Z niebywałą konsekwencją triumfy święcą także młodzi futsaliści Rekordu, a o III-ligową promocję walczą piłkarze. Świetnie funkcjonuje ponadto Szkoła Mistrzostwa Sportowego Rekordu w Cygańskim Lesie, zaś firma pod kierownictwem prezesa Janusza Szymury zapracowała na nagrodę „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Wszystkie sukcesy łączy osoba wspomnianego prezesa bielskiego Rekordu.

wagner Grzegorz Wagner (dyrektor i trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, działacz siatkarskiej centrali): Znany bielski trener nie ustaje w działaniach na rzecz polskiej siatkówki, należąc do jej najbardziej rozpoznawalnych postaci. Swoim nazwiskiem parafuje funkcjonowanie w Szczyrku kuźni siatkarskich talentów. Obowiązki dyrektora łączy z pracą w charakterze szkoleniowca. Jego obecne podopieczne mają w przyszłości nawiązać do najlepszych czasów siatkówki w żeńskim wydaniu. Grzegorz Wagner w najbliższym roku kalendarzowym może ponownie zostać wybrany do władz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.