W marcu 2003 roku grupa działaczy sportowych, na czele z Janem Szupiną, Tadeuszem Bednarzem oraz Janem Łuczakiem, którzy dotychczas działali w obszarze męskiego futbolu, założyła pierwszy na Żywiecczyźnie żeński klub piłki nożnej. Tak rozpoczęła się historia TS Mitech Żywiec, którą dziś przybliżamy naszym Czytelnikom.

W chwili powstania drużyna Towarzystwa Sportowego Mitech Żywiec bazowała na uczennicach gimnazjów i szkół średnich z terenu Żywca i okolic. Nazwa klubu pochodzi natomiast od jego pierwszego i do dziś głównego sponsora – firmy Mitech Chemia Budowlana z Żywca.

Mitech Zywiec

Po początkowym przeszkoleniu i rozegraniu kilku meczów kontrolnych klub zgłosił drużynę do rozgrywek II ligi grupy śląskiej. Już pierwszy sezon 2003/2004 przyniósł żywczankom wysokie, 5. miejsce. W kolejnym zespół Mitechu znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce. Był to niewątpliwy sukces mało doświadczonego klubu. Rozgrywki sezonu 2005/2006 okazały się przełomowymi. Mitech ukończył rywalizację jako mistrz II ligi grupy śląskiej. Niestety, zabrakło doświadczenia i w barażach o awans do I ligi, dziewczęta uległy drużynie z Kielc. Wyzwoliło to jednak w zawodniczkach sportową złość. Dziewczęta z TS Mitech w następnym sezonie obroniły tytuł mistrzz} swojej ligi i ponownie stanęły przed szansą awansu, tym razem nie pozostawiając cienia wątpliwości przeciwniczkom. W barażowym meczu o awans do I ligi, w wielkim stylu żywiecka ekipa pokonała 8:0 piłkarki Korony Kielce.

Premierowy sezon gry w I lidze zespół ukończył na podium, zajmując 2. miejsce jako beniaminek w silnej stawce! Warto zaznaczyć, że po awansie drużyny do I ligi znacząco wzrosło zainteresowanie piłką nożną kobiet ze strony potencjalnych zawodniczek. Tym sposobem, na bazie żywieckiej młodzieży szkolnej, powstała II drużyna TS Mitech, która już w pierwszym sezonie gry w rozgrywkach II ligi sezonu 2007/2008 wywalczyła 4. lokatę. Z kolei pierwszej drużynie sezon 2008/2009 przyniósł największy dotychczas sukces. Tytuł najlepszej ekipy I ligi i fantastyczny barażowy mecz w Koninie z drużyną Stilonu Gorzów Wielkopolski wygrany 1:0, zaowocował historycznym awansem do elitarnej Ekstraligi.

Ogromną rolę w drodze do historycznego awansu klubu, począwszy od założenia, odegrali: Jan Szupina (długoletni prezes klubu), Tadeusz Bednarz (wiceprezes  i kierownik drużyny), Beata Kuta (była reprezentantka Polski, jedyna kobieta-szkoleniowiec w Ekstralidze, trenerka współpracująca z klubem od początku jego istnienia), Jan Łuczak (inspirator powstania klubu, a zarazem jego pierwszy trener) oraz czołowe zawodniczki, stanowiące filary klubu: Aleksandra Golec, Beata Husar, Magdalena Łopatka, Katarzyna Wnuk, Katarzyna Jankowska, Marta Mika oraz Halina Półtorak, które w zdecydowanej większości są wychowankami TS Mitech Żywiec.

mitech

Po wakacyjnej przerwie zawodniczki z Żywca znakomicie rozpoczęły sezon 2009/2010. W inauguracyjnym wyjazdowym meczu Ekstraligi żywczanki zremisowały 1:1 z AZS-em Wrocław, ośmiokrotnym Mistrzem Polski! Historyczną bramkę w rozgrywkach zdobyła Halina Półtorak. Idąc za ciosem, również w kolejnym meczu na wyjeździe z drużyną Praga Warszawa, żywieckie futbolistki sięgnęły po zwycięstwo, tym razem 3:2. Optymistyczny początek rozgrywek zdopingował zawodniczki do wytrwałych treningów oraz efektywnej, pełnej zaangażowania gry. Rundę jesienną Mitech zakończył jako czwarty zespół w tabeli, a cały sezon na 5. miejscu, co potwierdziło przynależność do czołówki piłkarskich drużyn kobiecych w Polsce.

W kolejnych latach nastąpił dynamiczny rozwój piłki nożnej w Polsce, co skutkowało m.in. reorganizacją rozgrywek Ekstraligi. Nastąpiło rozszerzenie jej liczebności do 10 drużyn. Drużyna TS Mitech znalazła swoje stałe miejsce w środku tabeli ekstraligowej. Znawcy futbolu są zgodni, że dla klubu pochodzącego z małej miejscowości, bez wyższych uczelni o tradycjach sportowych, to spore osiągnięcie. Dziewczętom z Żywca wciąż jednak mało. W roku jubileuszowym drużyna dołączyła do klubów walczących o miejsce na podium, ostatecznie finiszując jako 5. zespół w kraju.

Koniecznie trzeba podkreślić w tym miejscu sukcesy zawodniczek Mitechu nie związane z rozgrywkami ligowymi. Na przestrzeni ostatnich lat klub wychował wiele reprezentantek kraju. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły: seniorki – Marta Mika, Patrycja Jankowska i Karolina Zasada oraz reprezentantki grup młodzieżowych – Agata Droździk, Edyta Kliś, Katarzyna Rozmus, Kinga Szemik i Klaudia Adamek.

TS Mitech Żywiec jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym w Polsce klubem sportowym Żywiecczyzny. Nie tylko propaguje aktywność fizyczną wśród młodzieży i piłkę nożną kobiet, ale dzięki swym osiągnięciom rozsławia również miasto Żywiec na terenie całego kraju. Choćby z tych powodów należy życzyć klubowi dalszych sukcesów oraz wsparcia, nie tylko ze strony kibiców. Sportowy sukces klubu byłby trudny do osiągnięcia bez regularnej pomocy sponsora tytularnego – firmy Mitech Chemia Budowlana, władz samorządowych miasta Żywca oraz powiatu żywieckiego, a także szeregu przedsiębiorstw z terenu Żywiecczyzny i Podbeskidzia.

10 lat TS Mitech Żywiec - prezes szupina