W Wiśle odbyła się czwarta edycja „Biegu po Nowe Życie”. Na starcie imprezy stanęli m.in. znani aktorzy, muzycy, dziennikarze i sportowcy, a także osoby po transplantacjach.

bieg po nowe zycie Na starcie „Biegu po Nowe Życie” stanęło ponad 30 osób po przeszczepach. - Są dowodem na to, że po przeszczepie można prowadzić normalne, aktywne życie, można uprawiać sport. Niestety, liczba zabiegów w Polsce nadal jest zbyt mała. Niektórzy pacjenci umierają dlatego, bo w porę nie udaje się znaleźć dla nich dawcy - mówi profesor Andrzej Chmura, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie, inicjator i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Mówi, że zmienić ma to Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Zbyt mała wiedza na ten temat jest nawet wśród samych lekarzy. Trzeba już w szkołach uczyć o tym, czym jest transplantacja. Nie każdy na przykład. wie, że nie ma już żadnych ograniczeń co do wieku dawców i biorców. - Mamy najlepsze przepisy w Europie, dbając zarówno o interes dawców, jak i biorców. Nie ma możliwości, by doszło tutaj do nadużyć - zapewnia profesor. Dodaje, że bardzo ważne dla rozwoju transplantologii są także takie właśnie imprezy, jak „Bieg po Nowe Życie”. - Przyjeżdżają na nie znane osoby, odrywają się od swoich zajęć. Ludzie zaczynają się zastanawiać, dlaczego to robią - uważa.

Ambasadorem imprezy jest Przemysław Saleta. Znany sportowiec oddał przed laty nerkę swojej córce Nicole. - Naprawdę ciągle jeszcze mało się o tym mówi. Ja z problemem transplantologii zetknąłem się dopiero wtedy, gdy okazało się, że moja córka jest chora - mówił Saleta na konferencji po wydarzeniu.

Na starcie „Biegu po Nowe Życie” stanęli aktorzy: Jarosław Jakimowicz, Izabela Zwierzyńska, Olga Kalicka, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Maciej Jachowski, Bartosz Obuchowicz, Adrian Żuchewicz, Sebastian Wątroba, Rafał Zawierucha; dziennikarze: Jarosław Kret, Beata Tadla, Jerzy Mielewski, Radosław Brzózka, Wojciech Kania; artyści:  Paweł i Łukasz Golcowie, Kabaret Łowcy.B, Leszek Malinowski, Jula, Filip Mettler, Rafał Kożuch i Michał Nowak z grupy Feel, Rafał Brzozowski, Szymon Wydra i Carpe Diem, Łzy, Michał Wójcik, Sabina SAGO Golanowska, Michał Kaczorowski, Wojciech Ezzat, Candy Girl i sportowcy: Krzysztof Diablo Włodarczyk, Rafał Sonik, siatkarz Jastrzębskiego Węgla Michał Łasko i trener Lorenzo Bernardi, Artur Siódmiak, Tomasz Frankowski oraz oczywiście Przemysław Saleta.

Planowo uczestnicy mieli rywalizować w sztafetach narciarskich, ale z powodu braku śniegu organizatorzy musieli zmienić program. Uczestnicy sztafet maszerowali z kijami do nordic walking. Dziennikarz i prezenter pogody Jarosław Kret śmieje się, że na szczęście nikt nie miał w Wiśle do niego pretensji o to, że o tej porze roku nie ma śniegu. - Takie imprezy to jeden ze sposobów budowania społeczeństwa obywatelskiego, sprawiają, że ludzie stają się bardziej świadomi. Przyjechaliśmy tutaj wszyscy po to, by uświadomić ludziom, jak bardzo sprawa transplantacji narządów jest ważna - mówi.

Najlepsza na mecie okazała się sztafeta Brugi w składzie Rafał Zawierucha (aktor), Robert Królewicz (sportowiec po przeszczepie) oraz Wojciech Sośniaczyński (przedstawiciel partnera).

Patronat honorowy nad „Biegiem po Nowe Życie” 2014 objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.