Na prośbę naszych Czytelników, w nawiązaniu do niektórych wyrażeń pojawiających się sporadycznie w tekstach na portalu SportoweBeskidy.pl, wyjaśniamy kilka określeń terminologii piłkarskiej. Stricte boiskowe aspekty to kilka ciekawych wyrażeń, znanych m.in. z popularnej wśród miłośników futbolu gry „Football Manager”. Ponadto, postaramy się przedstawić je za pomocą ekstraklasowego Podbeskidzia.

malinowski piotr tsp „Enganche” – to podstawowy kreator gry drużyny. Można określić go „hakiem”, który łączy pomocników z napastnikami. Gra tuż za plecami snajperów, nie zmieniając swojej pozycji w trakcie meczu. Można zatem porównać go do słońca, wokół którego obracają się planety. Kto z TSP? – Tę rolę pełnić mógłby Maciej Iwański, który w drużynie Leszka Ojrzyńskiego funkcjonuje jako kreator wielu ofensywnych poczynań Podbeskidzia. Dzięki dokładnym podaniom „Ajwena”, napastnicy bardzo często mają dogodne sytuacje strzeleckie.

„Fałszywiec” – inne, bardziej znane określenie na tę pozycję na boisku to „fałszywa 9”. Gracza tego można porównać do ofensywnego pomocnika, który cofa się głęboko do drugiej linii swojego zespołu. Jego zadaniem jest „ściąganie” obrońców rywali do środkowej strefy boiska tak, aby dać kolegom większe pole manewru. Kto z TSP? – Jeszcze zimą można by bez trudu wskazać na Fabiana Pawelę. Był to napastnik, który potrafił rozegrać piłkę i poruszać się bez niej. Teraz jednak w tej roli można upatrywać chociażby Piotra Malinowskiego. Dzięki jego szybkości oraz zwinności upilnowanie go przez obrońców jest nie lada wyzwaniem, robiąc tym samym miejsce swoim kolegom. W tej roli widzieć można również Dariusza Kołodzieja.

„Pomocnik długodystansowiec” – dzięki swej dynamicznej grze stanowi ważny punkt zarówno defensywy, jak i ofensywy drużyny. Jego zadaniem w ataku jest czyhanie przed polem karnym, aby oddać groźny strzał lub zamykać dośrodkowania. W obronie z kolei ma zapewnić szczelność na wysokości 20 metra. Kto z TSP? – Kompetentną osobą na tę pozycję wydaje się Anton Sloboda. Dobre ustawienie, kreatywność oraz dokładne podanie – to pomocnika bielszczan cechuje. Mimo swego niewielkiego wzrostu bardzo dobrze wychodzi mu przerywanie ataków rywali.

„Rygiel defensywy” – znany bardziej zawodnik pod określeniem „kotwicy bloku defensywnego". Jego zadaniem na boisku jest nękanie napastników rywali, przecinanie podań, odbiór piłki i zagranie jej do kreatorów swojej drużyny. On sam nie bierze udziału przy tworzeniu akcji ofensywnych. Kto z TSP? – Oczywiście niegdyś bez głębszych przemyśleń znalazłby się tu Dariusz Łatka. Na dziś, kiedy byłego zawodnika Korony Kielce w Podbeskidziu nie ma, wskazuje to na innego byłego piłkarza tego klubu. Chodzi oczywiście o Artura Lenartowskiego, który dzięki swoim warunkom fizycznym stanowić może pewny punkt bloku defensywnego.

„Regista” – agresja, siła i spokój. Takie są główne cechy registy, który jest przeznaczony do gry przed obrońcami, a za pomocnikami. Najlepiej czuje, gdy drużyna gra wysokim pressingiem. Ma wolną rękę przy dyktowaniu tempa gry i tworzenia akcji. Kto z TSP? Adam Deja. Młody piłkarz „Górali” może zarówno występować na środku boiska, jak i w linii obrony. Dzięki swojemu przeglądowi gry, kreatywności, dryblingowi oraz podaniu narzucanie stylu gry nie jest dla niego problemem. W tym sezonie na razie nie ma okazji, by swoje możliwości zademonstrować.