Kolagen a elastyczność skóry

Kolagen to białko, które doceniają przede wszystkim kobiety dojrzałe - wpływa ono na wygląd skóry, zwiększając jej elastyczność. Mówiąc obrazowo, stanowi niejako rusztowanie dla tkanek, wspomagając powrót skóry do pierwotnego kształtu po jej rozciągnięciu. Kolagen ma zdolność do wiązania wody, przez co wpływa pozytywnie na nawilżenie skóry. Umożliwia zachowanie młodego, zdrowego wyglądu, poprzez poprawę elastyczności naskórka. W kosmetologii składnik ten znajduje szerokie zastosowanie przy produkcji kosmetyków anty-aging oraz w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Niestety, poziom kolagenu spada wraz z upływem lat, czemu sprzyja dodatkowo:

 

  • promieniowanie UV,
  • palenie papierosów,
  • stresujący tryb życia,
  • niewłaściwa dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

 

Suplementacja kolagenu - czy warto?

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że jedynym sposobem, aby dostarczyć skórze odpowiednią dawkę kolagenu, jest stosowanie kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym. Sądzono, że kolagen przyjmowany w formie suplementów diety nie wchłania się prawidłowo, przez co nie rekomendowano stosowania tego typu preparatów. Dziś jednak wiadomo, że odpowiednie suplementy diety są w stanie dostarczyć właściwe dawki kolagenu, w przeciwieństwie do większości kosmetyków anty-aging, które działają jedynie powierzchniowo. Cząsteczki kolagenu pojawiają się w krwioobiegu już po około godzinie od zażycia suplementu, a więc bardzo szybko trafiają dokładnie tam, gdzie powinny. Gromadzone w skórze, tworzą biomacierz kolagenową, która pozytywnie wpływa na jej kondycję. Elastyczna, gładka i naprężona skóra to właśnie efekt działania kolagenu, który warto przyjmować przede wszystkim w postaci suplementu diety kolagen Primabiotic.

 

Kolagen w postaci suplementów diety a alternatywne rozwiązania

Kolagen, który przyjmujemy w postaci suplementów diety, działa podobnie jak ten, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Zostało to potwierdzone w licznych badaniach naukowych przeprowadzonych na zwierzętach in vitro oraz in vivo. Alternatywne formy przyjmowania kolagenu to stosowanie odpowiedniej diety lub zastrzyków. Niemniej jednak nawet najlepiej skomponowane menu zwykle nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na kolagen. Ponadto, kolagen znajduje się głównie w galaretach, których spożywanie w nadmiarze nie jest zalecane. Możemy oczywiście spróbować zastrzyków, ale trzeba pamiętać, że musi je wykonać lekarz medycyny estetycznej. Takie zabiegi to spory wydatek, zwłaszcza że muszą być przeprowadzane regularnie. Ostrzykiwanie pozwala poprawić stan skóry w konkretnym miejscu, jednak nie działa kompleksowo na organizm. Dlatego też, chcąc dostarczyć sobie odpowiednią dawkę kolagenu, warto wybrać suplementy diety i przyjmować je każdego dnia. Ich działanie udowodniono naukowo, więc nie są to wyłącznie kolejne preparaty, które warto mieć w swojej apteczce, zwłaszcza że kolagen wpływa pozytywnie nie tylko na skórę, ale również na stawy.