
„Okręgówka” na powrót 16-zespołowa
Rozgrywki Ligi Okręgowej Skoczowsko-Żywieckiej w sezonie 2023/2024 prowadzone będą w pełnym składzie 16 drużyn. Co to oznacza w kontekście spadków i awansów w trwającej kampanii?
Niemal przesądzone jest, że szeregi „okręgówki” łączącej podokręgi żywiecki i skoczowski opuszczą 3 ostatnie zespoły w tabeli. Miejsca od 13. do 15. okupują w kolejności – LKS Leśna, LKS Pogórze oraz Muńcuł Ujsoły. Stanie się tak w przypadku, gdy spadkowiczem z IV ligi śląskiej, grupy 2 okaże się Błyskawica Drogomyśl, co zresztą jest na ten moment scenariuszem bardzo prawdopodobnym, a w weekend najbliższy może być finalnie faktem. Sytuacja ulec może zmianie, gdy któryś z obecnych IV-ligowców nie zdecyduje się na start w kolejnej kampanii, a znając futbolowe realia i doświadczenia z przeszłości nie należy tego definitywnie wykluczyć.
„Okręgówka” liczyć będzie w każdym razie w nowym sezonie 16 ekip – mistrz rywalizacji toczącej się obecnie uzyska awans, a stawkę na 5. poziomie ligowym uzupełnią beniaminkowie – po 2 najlepsze drużyny na szczeblu a-klasowym na Żywiecczyźnie (aktualnie: Skałka Żabnica oraz Stal-Śrubiarnia Żywiec) i Śląsku Cieszyńskim (aktualnie: LKS Goleszów oraz Victoria Hażlach).
Według informacji, które oficjalnie nie zostały jeszcze potwierdzone runda jesienna „okręgówki” w sezonie 2023/2024 – prowadzonej pod egidą Podokręgu Skoczów – wystartuje na pewno w pierwszej połowie sierpnia br. z całkiem możliwą inauguracją nawet w sobotę 5 sierpnia. O ile końcem czerwca zapadną takowe decyzje na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej będzie to zarazem sezon bezpośrednio poprzedzający zapowiadaną reformę rozgrywek.
Podokręg Skoczów rozpoczął tymczasem przyjmowanie od zainteresowanych klubów zgłoszeń do udziału w Pucharze Polski wraz z określeniem preferencji względem rozgrywania spotkań w charakterze gospodarza. Wyznaczono ku temu nieprzekraczalny termin 2 lipca. Stopniowo klarować się będzie kształt zmagań w skoczowskiej A-klasie, z braną pod rozwagę opcją zwiększenia ilości uczestniczących zespołów, oraz – ewentualnie – w B-klasie, gdzie minimum potrzebne do organizacji rywalizacji na najniższym poziomie ustalono na 6 drużyn.