O co chodzi z tymi piłkami i czy naprawdę ma znaczenie to z jaką piłką spędzasz czas na korcie? Odpowiadamy: tak. Niejednokrotnie zdarzało się, że “squash-debiutanci” zniechęcali się do gry ze względu na przygody związane z trudną do opanowania czarną damą. Z tego również powodu nie pozostajemy obojętni i spieszymy z odpowiedzią: jak, jaką i dlaczego - grać taką, a nie inną piłką do squasha - dobrze dobrany do Twojego poziomu rodzaj piłeczki pozwoli na czerpanie maksymalnej przyjemności z toczonych na korcie pojedynków.

Klasyfikacja piłek jest prosta: kluczowa będzie jej szybkość, a co za tym idzie - wysokość odbicia. Piłki szybkie odbijają się wyżej i dedykowane są graczom początkującym. Te wolne, nisko odbijające się używane są przez graczy zaawansowanych.

Jaki jest tego powód?

Wolna piłka do squasha odbija się nisko - zawodnik ma wówczas mniej czasu na podjęcie decyzji - przekłada się to na jego sprawność fizyczną, dzięki której dociera na czas do piłki, zanim ta odbije się drugi raz od podłogi (a drugie odbicie oznacza koniec wymiany).

Szybka piłka z kolei odbija się wyżej i “leci” dalej - pozostając w grze dłużej, zanim odbije się ponownie o podłogę. Ta sytuacja sprawia, że zawodnik ma więcej czasu na decyzję i dotarcie na czas do zagranej piłki.

Dlaczego wybór odpowiedniej piłki jest tak istotny?

Dobry wybór umożliwi Ci na prowadzenie długich wymian podczas gry - wtedy też czerpiesz maksymalną radość i satysfakcję (sprawdzone info!) z gry w squasha. Aby osiągnąć ten cel należy grać dostosowaną do umiejętności piłką - co to oznacza? Piłka do squasha powinna odbijać się na tyle dobrze (co oznacza: na tyle szybko oraz wysoko), abyśmy byli w stanie za nią nadążyć. Przy zbyt wolnej - i przede wszystkim: nierozgrzanej “małej czarnej” istnieje ryzyko, że wymiany będą krótkie, a nasza piłeczka będzie szybko “gasła” przy odbiciu.

Rozgrzej piłkę!

Tak, zupełnie serio. Jeszcze przed rozpoczęciem gry piłkę należy rozgrzać. W trakcie rozgrywki piłka do squasha uzyskuje pożądaną temperaturę ok. 45 st. C. Dopiero taka temperatura piłki oznacza osiągnięcie jej znamionowych parametrów. Zasada jest prosta - im bardziej ciepła piłka, tym jej odbicie będzie wyższe a szybkość większa. Dlatego też - gracze początkujący mogą się zniechęcić - piłka, która jest “zimna” nie nadaje się w zasadzie do gry! Dlaczego? Ponieważ nie odbija się.

Pamiętajmy jednak, że rozgrzanie piłki nie jest sprawą łatwą - zwłaszcza, gdy na korcie temperatura jest niska, a my sami nie jesteśmy w stanie wygenerować odpowiednio silnego uderzenia; które potrzebne jest do jej - powtórzymy się - rozgrzania. Ważne: jeśli w trakcie gry piłka jest zimna lub tylko lekko ciepła to znak, aby używać piłek szybkich - bez kropek lub z jedną kropką.

Łatwo o wniosek, że piłka z dwoma kropkami to wybór dla osób zaawansowanych. Błąd, jaki popełniają nowicjusze sztuki gry w squasha polega na tym, że często nieświadomie sięgają po wyżej wymienioną piłkę. To kolejny powód do “zniechęcenia”. Piłka taka przeznaczona jest dla graczy o mocnym uderzeniu; a piłka musi pozostawać w ciągłej grze. Wymiany na korcie są wówczas intensywne i pozwalają na uzyskanie pożądanych 45 st. C. piłki. Zbyt szybka zmiana piłki do squasha na tę PRO sprawi, że postępy na korcie będą zachodziły wolniej, a sama gra nie będzie tak przyjemna, jak powinna być.

W kwestii wyboru odpowiedniej piłki wniosek nasuwa się prosty - zacznij od początku. Stopniowe “zdobywanie kropek” (i przygarnięcie kropka) nastąpi na pewno, na efekty trzeba tylko poczekać. A przede wszystkim Waszym “zadaniem domowym” jest czerpanie radości z gry w squasha.