Końcem kwietnia zapowiadaliśmy cykl artykułów z zakresu szeroko pojętej psychologii sportu na łamach serwisu SportoweBeskidy.pl. Dziś pierwsza z odsłon STREFY MENTALNEJ!

Od lat uprawiasz sport amatorsko, chcesz się rozwijać ale brak Ci motywacji? Pragniesz spróbować swoich sił w zawodach, ale brakuje Ci wiary we własne umiejętności? Spróbuj potrenować umysł! Oto trzy proste sposoby na zastosowanie technik treningu mentalnego w sporcie amatorskim, które pozwolą Ci przełamać bariery i otworzyć się na sukces!

1. Wyznaczanie celów. Koniecznie zapisz swoje cele i umieść je w widocznym dla Ciebie miejscu. Najlepiej zacząć od celu długoterminowego, a następnie skupić się na celach krótkoterminowych na następny miesiąc, tydzień czy dzień. Wyznaczanie celów to prosta i skuteczna technika, która zmotywuje Cię do działania, pozwoli nabrać pewności siebie, a także ułatwi monitorowanie postępów. Wskazówka: Jeśli masz problemy z realizacją codziennych celów, być może zbyt wysoko postawiona poprzeczka szybko Cię zniechęca. Zmień cele na bardziej realne lub daj sobie trochę więcej czasu na ich realizację!

2. Wizualizacja. Trening wizualizacyjny lub wyobrażeniowy polega na jak najlepszym wyobrażeniu sobie siebie w danej sytuacji, np. rehabilitacja (np. wyobrażanie sobie procesu gojenia i wzmacniania mięśni), trening (np. wyobrażenie sobie mocnego i dynamicznego treningu) lub zawody (np. wizualizacja stwarzania sytuacji bramkowych lub pokonywania trudnych elementów przejazdu). Wyobrażenie uruchamia ścieżki neuromuskularne, wytwarzając impulsy zbliżone do tych, wytwarzanych podczas fizycznego wykonywania danej czynności. W rezultacie dobrze i systematycznie wykonywany trening wizualizacyjny poprawi nie tylko koncentrację i pewność siebie, ale również wzmocni jakość wykonania. Wskazówka: Jeśli masz problemy z wyobrażeniem sobie siebie w danym miejscu, możesz dodać wizualizacji „mocy” oglądając filmiki z poprzednich zawodów, zdjęcia miejsca lub trasy oraz instruktarze osób poprawnie wykonujących technikę, nad którą chcesz popracować.

3. Relaksacja. Relaksacja to istotny element regeneracji sił nie tylko w sporcie, ale i na co dzień. Nawet 5 minut relaksacji może wyciszyć umysł i uspokoić myśli. Poniżej prosty sposób na szybką relaksację dla każdego... Połóż się w wygodnym i cichym miejscu, skup swoje myśli na głębokim oddychaniu. Obserwuj, jak twój oddech staje się spokojny i równomierny. Jeśli zdarzy się, że twoje myśli powędrują gdzieś daleko, ponownie skup się na oddechu i na spokojnych ruchach klatki piersiowej. Skoncentruj swoje myśli na przepływie powietrza z nosa do klatki piersiowej, zwróć uwagę na różnicę temperatur pomiędzy wdychanym a wydychanym powietrzem. Wskazówka: postaraj się, aby wdech i wydech trwał nie krócej niż 8 sekund.

Zaprezentowane przykłady to najprostsze sposoby na stosowanie treningu mentalnego. Jeśli interesują Cię bardziej zaawansowane metody, najlepiej skontaktować się z psychologiem sportu, który pomoże zaprojektować trening mentalny, dopasowany do indywidualnych celów i wymagań dyscypliny sportowej, jaką uprawiasz.

Wielu sukcesów i wytrwałości! Dominika Kupciw psycholog sportu i aktywności fizycznej

Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.