Wybraliśmy najlepszych sportowców!
Piłka nożna, skoki narciarskie, futsal, judo, rajdy samochodowe, kolarstwo górskie, szybownictwo i tenis ziemny – wymienione dyscypliny znalazły swoich przedstawicieli w zestawieniu „10” najlepszych sportowców beskidzkiego regionu, które przygotowała redakcja portalu SportoweBeskidy.pl. W naszym rankingu uwzględniliśmy również utalentowaną młodzież, reprezentującą beskidzkie kluby.
10. Kinga Szemik (piłka nożna): Bramkarka Mitechu Żywiec to jedna z najbardziej utalentowanych piłkarek beskidzkiego regionu w historii. Kunszt bramkarski, po wyleczeniu poważnej kontuzji barku, wreszcie może w pełni udowadniać. Złota medalistka Mistrzostw Europy do lat 17 była jesienią wyróżniającą się zawodniczką żywieckiej drużyny. Udane występy Kingi Szemik między słupkami w Ekstralidze, ponownie zaprocentowały powołaniami reprezentacyjnymi do młodzieżowej kadry.
9. Damian Zdolski (piłka nożna): Piłka nożna to sport zespołowy, ale bardzo często o losach meczów przesądzają indywidualności. W walce o II-ligowy awans piłkarzy BKS-u prowadzi kapitan drużyny Damian Zdolski. Sezon poprzedni zakończył z dorobkiem 14 goli, w obecnym z 10 trafieniami klasyfikacji strzelców III ligi śląsko-opolskiej przewodzi. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że były zawodnik Podbeskidzia jest... bocznym obrońcą. Jak mało kto, skutecznie egzekwuje wykonywane rzuty karne. Nominacja dla prawdziwego lidera BKS-u dziwić nie powinna.
8. Maja Rasińska (judo): Co roku judoczka bielskiej Gwardii znajduje się w zaszczytnym gronie najlepszych sportowców beskidzkiego regionu. Tegoroczna „przepustka” to zasługa choćby brązowego medalu mistrzostw Polski seniorek w judo, po który Maja Rasińska sięgnęła w kwietniu w Kielcach. Udowodniła tym samym, że należy do ścisłej czołówki kategorii wagowej do 48 kilogramów, wszak na podium stanęła trzeci raz pod rząd. Niespełna miesiąc później bielszczanka znów miała powody do radości. W Kątach Wrocławskich została złotą medalistką czempionatu młodzieżowego.
7. Bartłomiej Nawrat (futsal): Etatowy kadrowicz w Cygańskim Lesie zadomowił się na dobre. Występy golkipera pomogły Rekordowi ukończyć poprzedni sezon na podium, jak również włączyć się do walki w czołówce futsalowej Ekstraklasy w trwających rozgrywkach. O tym, że Bartłomiej Nawrat to w istocie poziom reprezentacyjny i... międzynarodowy przekonaliśmy się podczas niedawnego turnieju kwalifikacji do mistrzostw świata. Reprezentację bramkarz Rekordu poprowadził do awansu na kolejny etap eliminacji, sam zapisał się w historii... fenomenalnym hat-trickiem przeciwko Rumunom.
6. Kinga Rajda (skoki narciarskie): Aż trudno uwierzyć, że sportową drogę rozpoczęła od... narciarstwa alpejskiego. Zwłaszcza, gdy spojrzy się, jak ogromne postępy zawodniczka Sokoła Szczyrk notuje na skoczni narciarskiej. W marcu 2015 roku Kinga Rajda zdobyła tytuł mistrzyni kraju w kategorii juniorek, pół roku później zdeklasowała wszystkie rywalki w Polsce. Wsławiła się natomiast pierwszym w historii zwycięstwem polskiej skoczkini w zawodach rangi FIS Cup, co miało miejsce końcem sierpnia w Szczyrku. Osiągnięć wyśmienitych to nie koniec. We wrześniu uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach została historyczną liderką Pucharu Karpat i całego cyklu FIS Cup, czterokrotnie stając na „pudle” rywalizacji w Rasnovie.
5. Piotr Żyła (skoki narciarskie): Z jednej strony nominację dla Piotra Żyły do beskidzkiej „10” można uznać za niespodziankę, ale... choć skoczek WSS Wisła w Wiśle w wielu konkursach nie sprostał oczekiwaniom, to przecież sporadycznie pukał do światowej czołówki. Sierpniowy konkurs Letniej Grand Prix w Wiśle faworyt gospodarzy ukończył na 2. miejscu, wcześniej świetnie wypadł podczas zimowych zmagań Pucharu Świata w Oslo (6. i 8. lokata), a mistrzostwa świata w Falun zakończył jako 9. zawodnik. Wypada tylko żywić nadzieję, że „Wewiór” przezwycięży obecny regres formy.
4. Bartłomiej Wawak (kolarstwo górskie): 22-letni wychowanek Victorii Kozy początkiem minionego roku trafił do zawodowej grupy Kross Racing Team, skupiającej najlepszych polskich specjalistów od kolarstwa górskiego. Progres szybko znalazł odzwierciedlenie w wynikach. Podczas lipcowych mistrzostw Polski w Sławnie Bartłomiej Wawak zajął doskonałe 2. miejsce wśród seniorów, co równoznaczne było z tytułem najlepszego zawodnika kategorii wiekowej do lat 23. Sam kozianin twierdzi, że największe sukcesy wciąż przed nim. Igrzyska olimpijskie w przyszłości?
3. Sebastian Kawa (szybownictwo): Nie ma takiego roku, w którym pilot Aeroklubu Bielsko-Bialskiego nie zachwycałby swoimi wyczynami w przestworzach. W roku 2015 Sebastian Kawa obfitą kolekcję medalową powiększył. Zdobył złoto na Węgrzech i w Dubaju – odpowiednio w mistrzostwach Starego Kontynentu i Światowych Igrzyskach Sportów Lotniczych. Krążek brązowy przyniósł bielszczaninowi czempionat najlepszych pilotów świata we włoskim Varese. Czy ponownie Kawa sięgnie po sportowego Harnasia w Bielsku-Białej?
2. Maja Chwalińska (tenis ziemny): Ma niespełna 15 lat, a w tenisowym środowisku jej nazwisko jest już doskonale znane. W minionym roku zawodniczka z Dąbrowy Górniczej, startująca w barwach BKT Advantage Bielsko-Biała, zdobyła aż cztery medale czempionatu europejskiego i światowego w kategorii młodziczek. Najcenniejsze złota przyniosły mistrzostwa Europy w deblu i drużynie. Maja Chwalińska rozpoczęła poza tym grę w turniejach do lat... 18. Podąży śladem Agnieszki Radwańskiej?
1. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe): Tytuł Rajdowego Samochodowego Mistrza Europy roku 2015 mówi wszystko. Kierowca urodzony w Cieszynie zanotował największy sukces w swojej karierze. Triumfował w Rajdzie Janner, Akropolu oraz Cypru. Prowadzony przez „Kajto” Ford Fiesta R5 finiszował na podium także w Rajdach Irlandii, Estonii, Azorów i Barum. Swoją klasę Kajetan Kajetanowicz udowadniał również na trasach w naszym kraju. W grudniu zaliczył hat-tricka na Rajdzie Barbórki, a w Warszawie nie miał sobie równych w Kryterium Karowa, od lat wieńczącym sezon sportów motorowych w Polsce. Beskidzka „1” naszym zdaniem w pełni zasłużona.