Sprawdź, gdzie w górach można rozbić namiot

Planując wyjazd w góry warto przede wszystkim dobrze zastanowić się, gdzie będziesz mógł rozbić namiot. Polska jest krajem dość przyjaznym biwakowaniu, nie oznacza to jednak, że będziesz mógł rozbić namiot "na dziko" w parku narodowym - grozi to wysokim mandatem. Zamiast tego warto poznać program Polskich Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie" - pozwala on na nocowanie w polskich lasach bez konieczności posiadania specjalnych pozwoleń. Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, które miejsca są objęte tym programem.

Zawsze warto rozważyć również rozbicie namiotu w specjalnie wyznaczonych bazach noclegowych. Dobrym pomysłem może być również okazjonalne skorzystanie z noclegu w schronisku - nawet jeżeli pozostałe noce zamierzasz nocować pod namiotem, czasem dobrym pomysłem będzie wypoczęcie i odświeżenie się w schronisku.

 

 

O czym należy pamiętać podczas rozbijania namiotu?

 

  • Na wyprawę zabierz ze sobą sprawdzony namiot, co do którego masz pewność, że nie jest uszkodzony. Należy pamiętać o tym, że namioty muszą cechować się odpowiednią wodoodpornością - rekomendujemy modele o nieprzemakalności na poziomie co najmniej 3000 mm wykonane z poliestru lub nylonu.
  • Wybierz odpowiednie miejsce na rozbicie namiotu - poszukaj dużego płaskiego terenu, na przykład polany na skraju lasu. Nie rozbijaj namiotu w zagłębieniu, po deszczu może gromadzić się w nim woda.
  • Rozbijając namiot na przełęczy weź pod uwagę, że wiatr może być bardzo silny.
  • Weź pod uwagę bliskość źródeł wody, w przypadku konieczności uzupełniania jej zapasów.
  • Oczyść teren z kamyków i gałęzi. Namiot rozbijaj tak, by wiatr nie wiał Ci pod wejście.
  • Zwróć uwagę na to, by dobrze naciągnąć tropik. Nie powinien on stykać się z powłoką sypialni. Pamiętaj o regularnym otwieraniu wywietrzników, tak aby wewnątrz nie gromadziła się para wodna.


Jak zorganizować przestrzeń wokół namiotu i ognisko?

W celu przygotowania jedzenia możesz wykorzystywać palnik gazowy, jednak rozpalenie ogniska ma swój niezaprzeczalny urok. W tym celu wybierz miejsce odpowiednio oddalone od namiotu, tak aby mieć pewność, że materiał nie zapali się od iskier. Wykop dołek na ognisko i zabezpiecz go kamieniami. Uważaj również na to, gdzie trzymasz suche gałęzie.

 


 

Jak spakować się na wyjazd w góry?

 

Pakując plecak na wyjazd w góry należy pamiętać o tym, że nie może być on zbyt ciężki, w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli swobodnie się z nim poruszać. Jeżeli nie planujesz mieć w pobliżu samochodu w którym możesz trzymać wszystko, co potrzebne, ogranicz się do najpotrzebniejszych rzeczy.

Z całą pewnością należy zabrać śpiwór dostosowany stopniem izolacji do warunków pogodowych na zewnątrz i karimatę. Konieczna będzie również wygodna odzież przeciwdeszczowa i co najmniej dwie pary butów, w tym jedne trekkingowe. Do tego podstawowe kosmetyki i środki czystości oraz apteczka. Do tego latarka, baterie, telefon i ładowarka, ręcznik szybkoschnący, worki na śmieci i scyzoryk, palnik gazowy i niewielka butla z gazem, filtry do wody, naczynia i sztućce turystyczne. Pomyśl również o przygotowaniu odpowiedniego prowiantu - sprawdzi się żywność liofilizowana.