Kiedy gra toczy się o wysoką stawkę, łatwo stracić głowę i popełnić błąd...

Kupciw

Oto kilka sposobów na utrzymanie emocji pod kontrolą podczas stresujących sytuacji meczowych:

Presja wyniku!

Rozwiązanie 1: Nic tak nie karmi stresu, jak przesadne skupianie na wyniku. Wynik jest bardzo ważny, ale to gra jest najważniejsza. W takich momentach Twoja koncentracja na procesie jest niezbędna.

Rozwiązanie 2: Przesadne skupianie na przyszłości sprawia, że nasze myśli wędrują za daleko i zaczynamy odczuwać problemy ze skupieniem. Trening uważności to jeden ze sposobów na poprawienie umiejętności koncentracji.

Rozwiązanie 3: Stosuj wizualizację! Trening wizualizacyjny poprawi Twoją skuteczność działania pod presją wyniku.

Presja czasu!

Rozwiązanie 1: W takich momentach niezbędna jest komunikacja zespołu. Jeśli widzisz, ze gra się rozsypuje przejmij inicjatywę i zmotywuj zespół do działania.

Rozwiązanie 2: Jeśli coś jest poza twoją kontrolą, to zamartwianie się tym jest stratą czasu. Rób swoje i rób to jak najlepiej.

Rozwiązanie 3: Nie spiesz się. W chaosie ostatnich minut nietrudno o błędy. Kilka głębokich oddechów pozwoli zebrać myśli i skupić się na grze.

Rozwiązanie 4: Nic tak nie podnosi morale, jak trener, który do końca wierzy w swoją drużynę. Dlatego, jeśli jesteś trenerem, przygotuj kilka słów, które zmobilizują zawodników w końcowych minutach gry. Bez względu na towarzyszące nerwy i frustrację, zadbaj o to, aby przekaz był pozytywny!

Presja ostatniej szansy!

Rozwiązanie 1: „Gdyby nie źle strzelane rzuty karne, Włosi mieliby kilka tytułów więcej” (źródło: TVN24). Takie nagłówki mogliśmy przeczytać po przegranej Włochów z Hiszpanami w Pucharze Konfederacji. Badania naukowe dowodzą, że w takich sytuacjach najczęściej zawodzi psychika. Warto zatem skorzystać z tej wiedzy, aby poprawić skuteczność zawodników w krytycznych momentach gry i przygotować zespół na walkę do końca.

Rozwiązanie 2: Jeśli uda Ci się strzelić bramkę, pokaż swoją radość. Według badań otwarte celebrowanie strzelonego karnego pozytywnie wpływa na skuteczność rzutów karnych pozostałych członków zespołu!

Pozdrawiam serdecznie Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej www.sppcoach.com

Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.