Stres przedstartowy pojawia się wtedy, gdy zamiast wyzwania widzimy zagrożenie, skupiamy się na brakach, a nie na możliwościach, pojawiają się wątpliwości, a negatywne myśli generują coraz większy strach. W konsekwencji stres, który początkowo pobudzał nas do gry, zaczyna przeszkadzać.

Kupciw

Jeśli często czujesz, że nie radzisz sobie z presją podczas ważnych zawodów, zastanów się, jak wygląda Twoje przygotowanie. Oto 4 istotne elementy treningowe, które wzmocnią Twoją umiejętność radzenia sobie ze stresem przedstartowym:

1. Trening na 100%! Jeśli nie dajesz z siebie 100% podczas treningu, nie licz na to, że podczas zawodów uda Ci się wypaść lepiej. Trening to czas, aby sprawdzić swoje umiejętności i określić poziom przygotowania fizycznego. Słaba kondycja zdecydowanie utrudni skuteczne radzenie sobie ze stresem przedstartowym, dlatego zadbaj o formę fizyczną, aby uniknąć rozczarowań.

2. Trening symulacyjny! W trakcie treningu staraj się, jak najczęściej symulować rozpraszające i stresujące sytuacje, które mogą mieć miejsce podczas zawodów. Trening symulujący zawody przyspieszy czas reakcji w trudnych momentach gry.

3. Trening wizualizacyjny! Systematyczny trening wizualizacyjny wzmocni Twoją pewność siebie i koncentrację. Oto, co Wayne Rooney mówi o treningu wizualizacyjnym: „Używam wizualizacji odkąd zacząłem grać w piłkę nożną. Dzień przed meczem pytam o stroje, koszulki, skarpetki, w których będziemy grać, wyobrażam sobie naszych przeciwników. Wyobrażam sobie jak najlepszy przebieg gry – gole, tworzenie dobrych sytuacji bramkowych i wygraną. Jeśli uda mi się stworzyć ten pozytywny obraz gry, to czuję się wtedy lepiej. Myślę, że bardzo mi to pomaga.”

4. Trening relaksacyjny! Istotne jest, aby użyć właściwej techniki relaksacyjnej we właściwym czasie. Relaksacja, która pozwoli nam zasnąć w noc przed meczem, nie będzie najlepszym rozwiązaniem na uspokojenie nerwów przed lub w trakcie gry. Zapytaj psychologa sportu, z którym współpracujesz o odpowiedni dla Ciebie trening relaksacyjny.

W następnym artykule skupimy się na sposobach radzenia sobie ze stresem w trakcie zawodów. Pozdrawiam serdecznie Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej www.sppcoach.com Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.