Często mówi się, że zespół pomimo dobrego przygotowania i umiejętności nie odnosi sukcesów, brak w nim spójności, zawodnicy nie współpracują. Na czym polega zjawisko spójności w sportach drużynowych i co ma wspólnego z migracją ptaków? Profesorowie z Massachusetts przekonują, że bardzo wiele. Zobaczcie sami czego o spójności zespołu możemy nauczyć się od dzikich gęsi...

Kupciw

Lekcja 1. W zespole siła Podczas lotu migracyjnego gęsi tworzą formację przyjmującą kształt litery V. Klucz, bo tak potocznie nazywa się formację, pozwala ptakom zaoszczędzić energię podczas długodystansowych lotów migracyjnych. Ten niezwykle sprytny przykład wydajności możemy wykorzystać w sporcie. Drużyna, która pragnie osiągnąć sukces musi nauczyć się współpracować, aby w pełni wykorzystać swój potencjał i skutecznie rozłożyć siły podczas ważnego spotkania. Jednym ze sposobów na polepszenie współpracy jest stworzenie wspólnej wizji sezonu i wyznaczenie wspólnych celów przez wszystkich zawodników.

Lekcja 2. Każdy jest ważny Kiedy formacja z jakiegoś powodu zostaje zakłócona, wszystkie ptaki odczuwają nagły opór powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy osobnik wykonywał swoje zadanie w 100%, aby utrzymać prawidłowy szyk formacji. Skuteczność zespołu zależy od pełnego zaangażowania wszystkich jego członków. Jeśli jeden z nich zawodzi, ucierpi na tym cała drużyna. Jako trener upewnij się, ze każdy zawodnik rozumie swoją rolę i jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i skuteczność zespołu jako całości.

Lekcja 3. Wzajemne wsparcie Kiedy gęś znajdująca się na czele formacji jest zmęczona lotem, następuje rotacja i osobnik z większym zasobem energii przesuwa się naprzód, pozwalając odpocząć zmęczonemu liderowi. Dzięki takim wymianom wszystkie osobniki zyskują na wspólnym locie. Podobnie podczas gry i poza nią istotne jest, aby zawodnicy gotowi byli wzajemnie się wspierać w trudnych momentach.

Lekcja 4. Motywacja Charakterystyczny dźwięk wydawany przez gęsi podczas lotu ma na celu motywację osobników wykonujących najcięższą pracę na czele formacji. Podobnie maksymalna skuteczność zespołu możliwa jest głównie dzięki wzajemnemu wsparciu i motywacji wszystkich zawodników. Analogia formacji gęsi przedstawiona przez prof. Lussier i prof. Kimball (Applied Sports Management Skills, 2009) zwraca uwagę na podstawowe cechy skutecznego zespołu. Należy pamiętać, że na efektywność drużyny ma wpływ wiele innych czynników, takich jak  dynamika grupy, komunikacja, poprzednie doświadczenia zespołu, przygotowanie mentalne zawodników, a także sytuacja finansowa i organizacja klubu. Niemniej jednak warto zadbać o sprawy oczywiste, które pomogą nabrać drużynie pewności siebie i stanowić będą podstawę dalszego jej rozwoju i sukcesów.

Pozdrawiam serdecznie Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej SPPCOACH

Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.