Lekcja kontuzji
Zachęcamy do lektury kolejnego ciekawego materiału w ramach STREFY MENTALNEJ portalu SportoweBeskidy.pl. Dziś krótko o tym, jak sportowiec może poradzić sobie w sytuacji trudnej.
Kontuzja to największy koszmar sportowca. Podczas gdy niektórzy zawodnicy załamują się i tracą perspektywy na przyszłość, inni uparcie poszukują rozwiązań, wykazując się niebywałą determinacją i wytrwałością. Badania w dziedzinie psychologii sportu potwierdzają słuszność tej drugiej postawy. Umiejętność pozytywnego myślenia i odpowiednie nastawienie mentalne mogą znacznie ułatwić okres rehabilitacji i pomóc w powrocie do sportu.
1. Pozwól sobie na chwilę smutku. Ukrywanie i walka z uczuciem smutku i żalu to strata energii. To normalne, że jest Ci ciężko pogodzić się z sytuacją, dlatego daj sobie czas na „przetrawienie” tych emocji, weź głęboki oddech i przejdź do punktu numer 2.
2. Skup się na teraźniejszości. Bardzo często w trudnych momentach uciekamy się do myślenia „co by było gdyby”. Niestety nie da się wrócić tego, co się stało. Przeszłość jest już poza Twoją kontrolą. To, co zrobisz teraz, ma największy wpływ na Twoją przyszłość.
3. Zweryfikuj cele. Na razie odstaw stare cele na bok, będzie czas żeby do nich powrócić. Wyznacz nowe cele na najbliższe miesiące i na ich podstawie stwórz konkretny plan działania.
4. Myśl pozytywnie. To bardzo trudne, ale niezbędne podczas rehabilitacji. Naukowcy już dawno zaobserwowali, że pacjenci pozytywnie nastawieni do leczenia byli w stanie lepiej radzić sobie z bólem oraz stosowali mniej środków przeciwbólowych. Poszukaj inspiracji wśród idoli, którzy poradzili sobie z kontuzją, powracając do sportu w świetnej formie. Do znanych „kontuzjowanych” należą m.in. Karol Bielecki (szczypiornista), Marcin Wasilewski (piłkarz), Dawid Murek (siatkarz), Tomasz Gollob (żużlowiec), Michael Jordan (koszykarz).
5. Trenuj. Jeśli możesz brać udział w jakiejkolwiek części treningu zrób to! Jeśli nie, używaj wizualizacji! Dobrze wykonana wizualizacja aktywuje te same ścieżki nerwowe, które aktywowane są podczas rzeczywistego wykonywania ćwiczenia.
6. Ucz się. Spotkania z lekarzami i rehabilitantami to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania swojego ciała. Zadawaj pytania i rób notatki.
7. Odpoczywaj. Naucz się słuchać tego, co „mówi” do Ciebie Twój organizm. Odpoczynek i regeneracja to nieodłączna forma treningu. Postaw na jakość, a nie ilość!
8. Spiesz się powoli. Przedwczesny powrót do sportu to najczęstsza przyczyna ponownego urazu. Zanim zdecydujesz się na powrót, oceń sytuację obiektywnie, porozmawiaj z trenerem, rehabilitantem, lekarzem, psychologiem i bliskimi osobami. To bardzo ważna decyzja, dlatego musisz ją dobrze przemyśleć.
Wielu sukcesów i wytrwałości życzy, Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej www.sppcoach.com
Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.