Zanim futbolowy sezon ruszy w Polsce na nowo, rozgrywki na niemal wszystkich szczeblach w naszym kraju czeka rewolucja. Piłkarską centralę oraz okręgowe związki czeka sporo pracy, aby dopracować wszelkie szczegóły przed startem ligowych zmagań.

 

LKS-Czaniec Rewolucja rozpoczęła się od podjęcia decyzji o zmianach w rozgrywkach T-Mobile Ekstraklasy oraz o likwidacji Młodej Ekstraklasy, w miejsce której powołano do życia Centralną Ligę Juniorów. Teraz na reformę czekają II i III liga, a zmiany mają obowiązywać już od najbliższego sezonu. W planach jest połączenie od sezonu 2014/2015 drugoligowych grup w jedną grupę 18-zespołową. W nadchodzącym sezonie oznaczałoby to spadek dla... połowy zespołów występujących w II lidze.

Zmiany w II lidze niosą automatycznie za sobą reorganizację rozgrywek III-ligowych. Tam warianty są dwa. Pierwszy to zmniejszenie po sezonie 2014/2015 ilości grup z ośmiu do czterech i – podobnie jak w II lidze – spadek dużej ilości drużyn. Pomysł wydaje się być trudny w realizacji, ponieważ nie dość, że ilość drużyn występujących w III lidze drastycznie zmalałaby, to jeszcze musiałaby pomieścić 18 zespołów, które spadną z II ligi.

Jakby tego było mało, po likwidacji Młodej Ekstraklasy, związek podjął decyzję o tym, że zespołom ekstraklasowym przysługuje prawo wystawienia rezerw w rozgrywkach... III ligi. Ten wariant w większości przypadków zmusiłby okręgowe związki do znacznego zwiększenia ilości spadków, zespołów w grupach lub do utworzenia rozgrywek V ligi, która nie pokrywałaby się jak do tej pory z ligą okręgową. Jest to konieczny ruch, aby uniknąć całkowitego paraliżu rozgrywek niższych klas.

Drużyny z naszego regionu rywalizowałby w grupach, w których znalazłyby się zespoły z województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego (rezerwy Podbeskidzia, BKS Stal oraz LKS Czaniec) oraz małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego (Soła Oświęcim i Beskid Andrychów). To z kolei oznaczałoby dla wielu zespołów trudności organizacyjne. Na przykład w grupie małopolsko-świętokrzyskiej zespół Soły Oświęcim czekałby najdalszy wyjazd do Ostrowca Świętokrzyskiego (ok. 250 km). W grupie małopolsko-świętokrzysko-podkarpacko-lubelskiej Solarze mogą być zmuszeni do wyjazdów do Świdnika, Chełma, Lublina (ok. 400 km) czy Białej-Podlaskiej (prawie 500 km).

Drugi wariant to pozostawienie III ligi w obecnej formie, zwiększenie liczby spadków lub ilości drużyn oraz rozegranie dodatkowych baraży dla zwycięzców grup. Spośród nich wyłonione zostaną cztery zespoły, które awansują do II ligi. Okręgowe związki miały czas do przedstawienia swoich opinii do 14 czerwca. Jutro, 20 czerwca, zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej ma podjąć ostateczne decyzje.