W poprzednich artykułach pisałam w jaki sposób sportowcy mogą skutecznie radzić sobie z presją i stresem. Nie należy jednak zapominać, że opanowany trener kontrolujący swoje emocje to również opanowani i pewni siebie zawodnicy.

Kupciw

Oto 5 sposobów na to, aby stres nie przeszkadzał Ci w codziennej pracy trenera:

1. Wyznaczaj cele. Wielu trenerów wyznacza cele swoim podopiecznym, zapominając o sobie. Wyznacz dla siebie konkretny cel na sezon, zastanów się co on dla Ciebie oznacza i co należy zrobić, aby go osiągnąć.

2. Kontroluj emocje. Wiele razy słyszałam od zawodników: „Ja się nie stresuje, ale niech pani patrzy na trenera”. Twoje emocje, czy tego chcesz czy nie, udzielają się zawodnikom. Błędna decyzja sędziego, czy zła organizacja zawodów, są poza Twoją kontrolą, dlatego najlepiej będzie, jeśli skoncentrujesz się na przygotowaniu, planie gry i utrzymaniu emocji w ryzach. Opanowana i pewna siebie postawa trenera na pewno będzie miała pozytywny wpływ na cały zespół.

3. Korzystaj z porady. Nie wszystko musi być na Twojej głowie, podziel się pracą, spostrzeżeniami, obawami lub opinią z asystentem, innymi trenerami lub zwyczajnie z osobą, która Cię wysłucha i której obiektywną opinię cenisz. Czasami wystarczy spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, aby znaleźć rozwiązanie.

4. Wysłuchaj. Wnikliwość i wiedza Twoich podopiecznych mogą Cię zaskoczyć, jeśli tylko pozwolisz im się wypowiedzieć i wysłuchasz ich do końca. Jeśli nie zadbasz o otwartą komunikację z zawodnikami na pewno, prędzej czy później, dadzą ci odczuć, że coś jest nie tak. Oby brak komunikacji nie zemścił się na Tobie podczas zawodów.

5. Współpracuj. Zwykło się mawiać, że dobry trener to również dobry masażysta, psycholog, lekarz, fizjolog, dietetyk czy serwismen. Na szczęście dziś wiadomo, że taka postawa to jedynie gotowy przepis na wypalenie zawodowe. Otwórz się na współpracę z innymi profesjonalistami. Zaraz na początku  określ zakres obowiązków poszczególnych członków sztabu szkoleniowego i skup pracę wszystkich wokół wspólnego celu na sezon.

Pozdrawiam wszystkich i mniej stresu życzę, Dominika Kupciw Psycholog sportu i aktywności fizycznej www.sppcoach.com

Autorka STREFY MENTALNEJ jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku psychologii sportu i aktywności fizycznej na Bangor University w Wielkiej Brytanii. Dotychczas współpracowała ze sportowcami i trenerami m.in. takich dyscyplin, jak boks amatorski, judo, snowboard cross, narciarstwo biegowe, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka czy piłka nożna. Od ponad roku współpracuje ze sportowcami i trenerami na Podbeskidziu.